İklim Zirvesi’ne talip olduk

-
İklim Zirvesi’ne talip olduk

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, 2020’de yapılacak 26. BM İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) ev sahipliği konusunda AB’nin desteğini aldıklarını açıkladı.

fatma-guldemet-sari-www.gidahatti.comParis’te düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı (COP21) görüşmelerine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, 2020 yılında düzenlenmesi planlanan BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP26) Türkiye’nin ev sahipliği yapmak istediğini söyledi.

Bakan Sarı, “26. BM İklim Değişikliği Konferansı’na Türkiye olarak ev sahipliği niyetimizi belirttik. Avrupa Birliği yetkililerinden de olumlu destek sözü aldık. İnşallah 2020 yılında olumlu bir cevap alırsak, COP26’ya Türkiye olarak ev sahipliği yapacağız. Bu da iklim değişikliği konferansına ve bu sürece verdiğimiz önemin bir göstergesi” dedi.

Jean-Claude-Juncker-www.gidahatti.comİklim değişikliği istikrarsızlığı şiddetlendirir

BM İklim Değişikliği Konferansı’nda bir konuşma yapan AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ise iklim değişikliğinin dünyanın içinde bulunduğu mevcut durumda her türlü istikrarsızlığı şiddetlendireceği uyarısında bulundu. Juncker, siyasi kararlılık ve somut eylemlerle risklerin engellenebileceğini dile getirdi.

2007 yılında AB ülkelerinin emisyon salınımlarını 2020 yılına kadar 1990 oranlarına kıyasla %20 oranında azaltma kararı aldığını hatırlatan Juncker, bu dönemde AB GSYH’si %46 oranında artarken, emisyon salınımlarının %23 azaltıldığını kaydetti.

Yeni veriler ışığında AB’nin 2030 emisyon azaltım hedefinin en az %40 olacağını dile getiren AB Komisyonu Başkanı Juncker, Avrupa şirketlerinin yenilikçilik faaliyetleri kapsamında enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanında yürüttükleri çalışmalar ile yeni bir ekonomik modele destek verdiğini, dünyada da benzer bir evrimin yaşandığını kaydetti. Juncker, ancak bu yönde çalışmaların hızlandırılması ve liderlerin bağlayıcı bir anlaşmaya ulaşması gerektiğini vurguladı.

Paris-iklim-zirvesi-www.gidahatti.comAB, COP21 sonucunda iddialı emisyon azaltım hedefleri belirlenmesi çağrısında bulunuyor. Bu hedefler ise “Küresel ısınmanın küresel düzeyde ortalama 2 C° ile sınırlandırılması; Sera gazı salınımlarının 2050 yılında 2010 yılına kıyasla en az %60 oranında azaltılmasına yönelik anlaşma sağlanması ve 21. yüzyıl sonuna kadar dünya ekonomisinin dekarbonizasyonunun sağlanması” olarak sıralanıyor.

Paris’teki 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP21) görüşmeleri, 11 Aralık’ta (bugün) sona erecek.

Ayrıntılı Bilgi ve Kaynak

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın