İklim Merkezi uyardı: Hedefler tutmazsa?

-
İklim Merkezi uyardı: Hedefler  tutmazsa?

İklim Merkezi, Paris’te yapılan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nda (COP21) üzerinde mutabakat sağlanan Paris Anlaşması’na uyulmaması halinde, Türkiye için de büyük riskler olduğunu açıkladı.

Bilimsel bir araştırma kuruluşu olan ve kamuoyunu iklim değişikliği konusunda gelişmeler hakkında bilgilendirmek için kurulan Climate Central (İklim Merkezi), özellikle iklim bilimi, enerji, deniz seviyesi ve kuraklık gibi konularda yaptıkları yayınlar ile tanınıyor.

Paris’teki İklim Zirvesi’nin hemen öncesinde İklim Merkezi tarafından Kasım 2015’te yayınlanan “Mapping Choices: Carbon, Climate and Rising Seas Our Global Legacy- Tercihlerimizin Haritası: Küresel Mirasımızda Karbon, İklim, Deniz Seviyesinde Yükselme” adlı raporda, Paris’te anlaşma olmadığı takdirde, küresel ısınmanın 4°C derece artacağı ve bu yüzden ortaya çıkacak olan deniz seviyesindeki artışın 470 ile 760 milyon insanın yaşamını sular altında bırakacağı ifade edilmişti. Paris’ten iklim değişikliğini 2°C’de sınırlandıran bir anlaşma çıkarsa, deniz seviyesindeki artıştan etkilenen insan sayısının 130 milyona düşeceği bilgisine yer verilen raporda, haritalarla da aralarında Türkiye’den İzmir, Kocaeli ve Mersin’in de olduğu deniz kenarındaki kentler için risk ortaya konulmuştu.

iklim-www.gidahatti.comParis Anlaşması ile beraber İklim Merkezi, ülkelerin Birleşmiş Milletler’e verdiği Ulusal Katkı Beyanı ile Paris Anlaşması’ndaki küresel ısınmanın 1.5°C’de sınırlandırılması niyeti üzerinden yapılan yeni bir analiz yayınladı.

Analizde, iklim değişikliğine dair en önemli risklerin başında deniz seviyesindeki artışın geldiği, deniz seviyesindeki artışların, birçok büyük şehrin olduğu kıyı şeritlerinde önemli değişikliklere sebep olabileceğinin altı çizildi.

İklim Merkezi uyarısı

BM tarafından yayınlanan raporlarda, devletlerin verdiği Ulusal Katkı Niyet Beyanları’nın (INDC) iklim değişikliğini ancak 3°C sınırlandıracağının belirtildiğine dikkat çekilen analize göre, küresel ortalama sıcaklıkların 3°C artması ile deniz seviyelerinin 6 metreye kadar artma riski bulunuyor. Türkiye’de ise 1.9 milyon insanın yaşadığı yerlerin su altında kalma riski olduğu belirtiliyor.

Eğer, Paris Anlaşması’nda belirtildiği üzere ülkeler, niyet beyanlarını 5 yılda bir yeniler ve iklim değişikliğini 2°C’lik bir artışla sınırlandırabilirlerse, bu artış Türkiye’de 1.3 milyon insanın hayatını etkileyecek ve yaşam yerlerini su altında bırakacak.

Küresel ısınmayı 1,5°C ile sınırlandırmak ise deniz seviyesindeki artışın 3 metrenin altında olması, dolayısıyla milyonlarca insanın hayatının kurtulması anlamına geliyor.

Yapılan analize göre, küresel ortalama sıcaklık artışının 1,5°C’de sınırlandırılması, Türkiye’de uzun vadede İzmir, Kocaeli, Mersin, ve diğer birçok kentsel alanda riskleri yarıdan fazla düşürüyor.

İzmir: 4°C  ile 1.5°C karşılaştırması:

izmir-iklim-www.gidahatti.com

Kocaeli: 4°C  ile 1.5°C karşılaştırması:

kocaeli-iklim-www.gidahatti.com

Mersin: 4°C  ile 1.5°C karşılaştırması:

mersin-iklim-www.gidahatti.com

Raporun ve yeni analizin yazarlarından ünlü iklim bilimci Benjamin Strauss “2°C ile 1,5°C’nin deniz seviyelerine etkisi arasındaki fark, özellikle büyük şehirler ve ada devletleri için oldukça kritik. Paris Anlaşması’nda 1.5°C olarak gösterilen niyet ve isteklilik oldukça önemli” diyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın