İklim Değişikliği mücadelesinde iyi not alabilen tek ülke var!

-
İklim Değişikliği mücadelesinde iyi not alabilen tek ülke var!

Viyana’da yayımlanan Kurier Gazetesi, İklim Değişikliği mücadelesinde hemen hemen tüm ülkelerin 2 yıl önce COP21 Konferansı’nda verdiği sözü tutmakta zorlandığını, yalnızca Çin’in şaşırtıcı biçimde performans gösterdiğini yazıyor.

Paris’te 2015 yılında yapılmış olan konferans ve anlaşmadan tam 2 yıl sonra, yine Paris’te düzenlenen uluslararası toplantıda, verilmiş sözlerin ne ölçüde tutulduğu sorgulanıyor.

Gerçi 2015’te anlaşmaya katılmış devletler bütünüyle boş durmuyorlar. Ancak Graz Üniversitesi’nden bir Çevre Ekonomisti’ne göre, tüm devletler arasında Çin başı çekiyor. İklim değişikliği ve iklimi koruma konusu, hava kirliliğinin önlenmesi için Çin’de öncelikli olarak ele alınıyor.

“Sonuçta Çinliler, başta güneş ve rüzgar enerjisi olmak üzere, bu alanda sektörün dünyada 1 numaralı ihracatçısı konumundalar. Bulundukları aşamada inanılmaz bir hızla elektro-ulaşım sektöründe de tırmandılar; milyonlarca nüfuslu kentlerini bir anda bu türden otobüs filolarıyla donatıyorlar. Bu gelişmeler, Paris COP21 Anlaşması olmasa belki de gerçekleşemezdi.”donald-trump-gidahatti

Trump nedeniyle ABD İklim Değişikliği mücadelesinin dışında

İklim konusunu yok sayan bir başkanın önderliğindeki ABD, bu çabanın önemli ölçüde dışında. Bu ülke, petrol ve gazın başlıca ihracatçılarından. Ancak birkaç gün önce, büyük ABD kentlerinin belediye başkanları, Paris’te saptanmış hedefleri izleyeceklerini açıkladılar.

Avrupa’da ise, uzmanlara göre, ülkelerin bilançoları farklı. İskandinav ülkelerinin ve Avrupa’nın Güneyinin enerji alanındaki ilerleyişi fena değil, çünkü buralarda yenilenebilir enerjinin maliyeti görece düşük. En büyük soru işareti, kömürle enerji üretimiyle bir türlü vedalaşıp karbondioksit emisyonlarını azaltamayan Almanya’da.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir