İklim değişikliği milyonlarca insanı açlığa sürükleyebilir!

-
İklim değişikliği milyonlarca insanı açlığa sürükleyebilir!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ‘Gıda ve Tarımın Durumu 2016’ isimli yeni bir rapor yayınladı.  Pazartesi günü yayınlanan raporda iklim değişimi, tarım ve gıda güvencesi konusu ele alınıyor. Raporda iklim değişikliği nedeniyle ortaya çıkabilecek açlık tehdidine de değiniliyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü‘ne (FAO) göre, sera gazı emisyonlarını kontrol altına almak ve iklim değişiminin milyonlarca insanı açlığa ve yoksulluğa sürüklemesini önlemek için çiftçiler yeni yetiştirme yöntemlerini zaman kaybetmeden benimsemeli.

Gelişmekte olan ülkelerdeki gıda üretiminin çoğu küçük çiftçiler tarafından yapılıyor. FAO tarafından yayınlanan bir rapora göre küçük çiftçiler iklim değişiminin etkilerine karşı oldukça savunmasız. Bunun yanında sıcaklığın artmakta olduğu bir gezegene uyum sağlamak için yardıma ihtiyaç duyuyorlar.

yoksulluk-gidahattiYoksul aileler

FAO’ya göre iklim değişikliğinin ürün verimini ve canlı hayvan üretimini etkilemesi, gıda fiyatlarının istikrarını bozması bekleniyor. Tüm bu etkenler bir araya getirildiğinde yoksul ailelerin açlıkla karşı karşıya kalma riski söz konusu.

Raporda FAO Genel Direktörü Jose Graziano da Silva’nın ifadelerine de verildi. Graziano da Silva şunları söyledi: “Tarımı daha sürdürülebilir, üretken ve dirençli hale getirmek için gerekli adımların atılmaması halinde, iklim değişikliği halihazırda gıda güvencesinin sağlanamadığı ülke ve bölgelerdeki gıda üretimini ciddi şekilde tehlikeye atabilir. Açlık, yoksulluk ve iklim değişikliği ile aynı anda mücadele edilmesi gerekiyor.”

Graziano da Silva’ya göre şu anda iklim değişikliğinden en çok etkilenenler, bu değişime en az katkısı olan gruplar arasında.

FAO, iklim değişikliğiyle birlikte 2050 yılı itibariyle 42 milyon insanın açlığa karşı korumasız hale geleceğini tahmin ediyor. Üstelik bu tahmin, aşırı hava olaylarından etkilenen insanları kapsamıyor.

filipinler-firtina-www.gidahatti.comFelaket sayısında büyük artış

Birleşmiş Milletler Risk Azaltma Ofisi geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, son 20 yıldaki hava ve iklimle bağlantılı felaketlerin, önceki 20 yıllık döneme kıyasla 2 katına çıktığını vurguladı.

FAO’nun Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Bölümü’nün başındaki isim olan Kostas Stamoulis şunları söyledi: “iklim değişimi şu anda devam ediyor. Aşırı hava olaylarının şiddeti ve yaşanma sıklığı artıyor.”

Pasifik Okyanusu’nun anormal derecede ısınarak küresel hava olaylarını değiştirdiği zaman ortaya çıkan El Nino da iklim değişimini etkiliyor. El Nino nedeniyle ortaya çıkan kuraklığın neden olduğu gıda kıtlığı bu yıl 60 milyon insanı etkiledi. Bu bireylerin üçte ikisi doğu ve güney Afrika bölgelerinde yaşıyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir