İhracatta rekor beklentisi

-
İhracatta rekor beklentisi

İhracat rakamlarının Haziran ayında Ramazan Bayramı sebebiyle artıda ama biraz düşük çıktığını belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Biliyoruz ki, 2017 Temmuz ayı belki tarihi bir aylık rekorla gelecek. Bunların heyecanlarını yaşıyoruz” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk Eximbank’ın altı aylık faaliyet sonuçları ve yılsonu hedeflerine ilişkin düzenlenen basın toplantısına katıldı.

turk-eximbank-nihat-zeybekci-gidahattiİhracatın finansmanı

2017’nin ihracat, ekonomi ve büyümede bir atılım yılı olduğunu, bunun istihdam, büyüme, ihracat rakamlarında görüldüğünü vurgulayan Zeybekci, şunları kaydetti:

“İhracat rakamları Haziran ayında Ramazan Bayramı sebebiyle artıda ama biraz düşük çıksa bile biliyoruz ki 2017 Temmuz ayı belki tarihi bir aylık rekorla gelecek. Bunların heyecanlarını yaşıyoruz. Bütün bu heyecanı yaşayan ihracatçılarımızın bu heyecanına destek verecek olan şey, finansmanın, bol, ucuz ve ulaşılabilir olması. Bunu sağlayacak tek ve en önemli kurum, ihracata verilen destek kredilerinde yüzde 40’ın üzerinde toplam ihracatımızın da yüzde 24’lerinde destek veren Eximbank’ımızı bu alanda desteklemek, cesaretlendirmek önemli.

İlk 6 ayda yüzde 8,2’lik bir ihracat büyümesi elde ettik. Temmuz ayı ve yıl sonu itibarıyla ihracatta güzel sonuçlar alacağız. Türk Eximbank 30 yıldır ihracatçılarımıza hem uygun finansman araçları sunuyor, hem de onların finansal güvenliğini sağlıyor. Kredi/aktif oranında bankacılık sisteminin bir numarası olan Eximbank, kredi bakiyesi olarak Türkiye’nin en büyük 10. bankasıdır. İhracat alacak sigortası kuruluşları içerisinde de Türkiye’nin en büyüğüdür.”

ihracat-liman-gidahatti100 dolarlık desteğin 24 doları Eximbank’tan

Eximbank’ın 2017 yılına, atılım dönemine yakışır bir giriş yaptığını bildiren Nihat Zeybekci, bankanın verilen desteği ilk 6 ayda geçen yıla kıyasla yüzde 15 artırdığını, 2017 yılının ilk yarısında 10,1 milyar dolar kısa vadeli, 1,6 milyar dolar orta ve uzun vadeli olmak üzere toplam 11,7 milyar dolar tutarında kredi kullandırıldığını söyledi.

Yine aynı dönemde alacak sigortasıyla gerçekleştirilen ihracat tutarının ise 7 milyar dolar olduğunu aktaran Zeybekci, “Böylece toplam destek, yüzde 15 artarak 18,7 milyar dolara ulaştı. Bu rakamlar Eximbank’ın ilk 6 ayda Türkiye ihracatına destek oranını 1,1 puan artırmasını sağladı. Bu sayede de toplam ihracatın kredilendirme oranını da yüzde 24,2’ye çıkardığını gösteriyor. Başka bir ifadeyle her 100 dolar ihracatın 24 dolarını Eximbank kredilendirmiş oldu.” diye konuştu.

nihat-zeybekci-gidahatti

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci

Eximbank’ın Haziran sonu itibarıyla kredi bakiyesinin yıllık yüzde 34 artışla son 4 yılın en yüksek artışını yakaladığını ve 66,1 milyar TL’ye yükseldiğini belirten Zeybekci, “2016 ve 2017 yıllarındaki kurdaki oynamalar dikkate alındığında akla şu soru gelebilir; ‘Yüzde 34 Türk lirası bazındaki artış dolar bazında ne yapıyor?’ diye bu da yüzde 10’luk bir artış ediyor. Bu da son derece önemli. Toplamda da 18,8 milyar dolarlık bakiye demek. Bu rakam gösteriyor ki Eximbank ihracatçılarımız için risk almaya, elini taşın altına koymaya eskisinden çok daha istekli. Özellikle bankacılık sektörü kredilerindeki artış oranının yüzde 23 olduğunu göz önüne alırsak, Eximbank’ın kredi bakiyesinin yıllık yüzde 34’lük artışın ne kadar önemli olduğunu görürüz.” şeklinde konuştu.

Hâlihazırda toplam proje tutarı 5 milyar doların üzerinde olan hastaneden demir yoluna, otelden baraj inşasına kadar geniş bir yelpazeden projelerin Türk Eximbank’ın gündeminde yer aldığını bildiren Ekonomi Bakanı, “Örneğin bunlardan bir tanesi Türkmenistan’da yapılacak olan 1,9 milyar dolar tutarındaki proje bedeline sahip gübre fabrikası. Bir başka örnek de Pakistan’daki toplam 120 milyon dolar proje bedeline sahip iki adet baraj inşasıdır. Bizim hedefimiz dünyada Türk müteahhitlik sektörü 350 milyar dolarlık proje gerçekleştirmesiyle ikinci sırada hedefimiz birinci olmak.” dedi.

Şube sayısı 11’e yükselecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Eximbank’ın sunduğu hizmetleri doğrudan ihracatçılara ulaştırma amacıyla 2017 yılı içinde Adana, Bursa ve Denizli şubelerini açtığını anımsattı. Yılın kalan kısmında açılacak ilave beş şube ile 2017 sonunda şube sayısının 11’e yükseleceği bilgisini veren Zeybekci, “Önümüzdeki dönemde ihracatta ilk 20 ilde ve ihracatçılarımızın yoğun olduğu Organize Sanayi Bölgeleri’nde irtibat noktaları açılacak. Bu çerçevede ilk uygulama Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ile gerçekleştirildi. Temsilciliğinin olmadığı yerlerde de Eximbank’ın diğer ticari bankalar, faktöring ve leasing firmaları aracılığıyla ihracatın yüzde 100’üne ulaşmakla ilgili hiç bir sıkıntısı yok” diye konuştu.

nihat-zeybekci-turk-eximbank-gidahattiİhracat taahhütleri elektronik ortamda kapatılacak

İhracat taahhütlerinin kapatılmasının elektronik ortamda yapılacağını belirten Zeybekci, “Bugün kağıt ortamında manuel yapılan işlemlerin tümü ortadan kalkacak. Bu düzenlemenin birkaç ay içinde uygulamaya girmesini istiyoruz.” dedi.

Zeybekci, Türk iş adamlarının yurt dışında üstlendiği projelerin finansmanında, projelerin nakit akışının teminat alınması yoluyla işlemlere başlanması için de hazırlıkların tamamlanacağını kaydetti. Zeybekci, “Sağladığı finansman desteğinin ihracata oranını artırarak dünyada 1 numara olmak, Türk Eximbank’ın en önemli hedefidir. Bu yıl için konuşacak olursak, Eximbank yılın kalan 6 ayında ihracata toplam 21,3 milyar dolar destek vermeyi hedefliyor. Yılın ikinci yarısında atacağımız adımlar da bu hedefe yönelik olacak” ifadelerini kullandı.

Türk Eximbank’ın finansman desteğinin kompozisyonu üzerine de çalışmayı sürdüreceğini bildiren Zeybekci, bu çerçevede ihracatçılara sunulan orta vadeli destek miktarının bilanço içindeki payının yüzde 38’den yüzde 40’a çıkarılacağını, aynı şekilde bankanın bilançosundaki İslami bankacılık esaslarına uygun ürünlerin payının yüzde 10’un üzerine çıkarılmasının da sağlanacağını dile getirdi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir