Ihlamur içmek için hasta olmayı beklemeyin!

-
Ihlamur içmek için hasta olmayı beklemeyin!

Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, soğuk algınlığının belirtilerini azaltıcı ve hastayı rahatlatıcı etkileri için kullanılan ıhlamurun, aynı zamanda keyif çayı olarak da kullanılabileceğini, dolayısıyla Ihlamur içmek için hasta olmayı beklenmenin gerekmediğini söyledi.

ihlamur-www.gidahatti.comKış aylarında çay olarak en çok kullanılan bitkilerden biri olan ıhlamur hakkında bilgiler veren Sezik, “Ihlamur, ağaçlardan toplanıp kurutulmuş çiçeklerdir. Çay olarak kullanılacak ürünün, çiçek sapına yapışık çiçek yaprağını taşımaması istenirdi. Fakat çiçek yaprağı ile çiçeğin ayrılmasının güçlüğü ve bu esnada çiçeğin de zarar görmesinden dolayı, artık çiçek yaprağı ile beraber kullanılmaktadır” dedi.

Ihlamur yararlı mı?

Avrupa İlaç Kurumu’nun, ıhlamurun soğuk algınlığının ve stresin belirtilerini hafifletici olarak kullanılabileceğini kabul ettiğini belirten Sezik, “Ihlamur halen soğuk algınlığının belirtilerini azaltıcı, ter verici ve hastayı rahatlatıcı etkileri için kullanılmaktadır. Hastalık sırasında günde 4 kupa ıhlamur içilmesi yeterli olmaktadır. Ihlamur şifalı bir bitkidir” bilgisini verdi.

ihlamur-www.gidahatti.comIhlamurun genellikle aktar ve baharatçılarda çuval veya kutuların içinde, “çiçek ıhlamur”, “ıhlamur”, “yaprak ıhlamur” gibi çeşitleri ile satıldığını vurgulayan Sezik, sağlık için bilinen firmaların poşet ıhlamurlarını tavsiye etti. Sezik, “Kaç yıllık olduğunun bilinmemesinin yanında, mikroorganizma ve mikroorganizmaların meydana getirdiği aflatoksinler gibi zararlı maddeler taşıyan veya katıştırılmış ürün satın alma riski yüksektir. Bilinen firmaların poşet ıhlamurlarını kullanılması, sağlık için gerekli bütün analizler yapılmış olduğu için tavsiye edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Ihlamur nasıl hazırlanmalı?

Prof. Dr. Ekrem Sezik, ıhlamurun hazırlanmasını şöyle anlattı:

“2 gram kadar veya 1 poşet ıhlamur, porselen veya cam bir demliğe konur, üzerine 1 su bardağı kaynamaya yakın sıcaklıktaki su ilâve edilip, 5-10 dakika çay gibi demlenir ve içilir.

Daha kolay ve kullanılışlı bir yol ise şöyledir: 1 poşet ıhlamur kupaya konur, üzerine kaynamaya yakın sıcaklıktaki su ilâve edilir, 5-10 dakika kadar bekletilip içilir. Kupanın üzeri taşıdığı uçucu yağın kaybolmasını önlemek için kapatılmalı, yapısında bulunan müsilajı poşetten tamamen çıkarmak için de poşet sıkılmalıdır.

Ihlamur uzun süre bekletilirse, yapısındaki maddelerin değişmesine paralel olarak, sarı olan rengi kırmızıya dönmeye ve kendine has kokusunu kaybetmeye başlar. Bu, istenmeyen bir durumdur. Eğer yaprak taşıyan bir ıhlamur kullanılırsa, ilk demleme anından itibaren çözelti kırmızı renkli olur. Kırmızı renkli olursa, zararlı mıdır? Zararlı değildir ama yararlı etkisi, yapısındaki maddeler değiştiği için azalmış ayrıca hoş kokusu ve tadı da kaybolmuştur.”

ekrem-sezik-www.gidahatti.comKeyif için ıhlamur

Ihlamurun keyif çayı olarak da içilebileceğini belirten Prof. Dr. Ekrem Sezik, şunları kaydetti.

“Ihlamurun rahatlatıcı etkisinin de olduğu kabul edilmektedir. Dolayısıyla, ıhlamur içmek için hasta olmak beklenmemelidir. Günde birkaç kupa içilmesinde yarar bulunmaktadır. Bilhassa akşamları… Geçtiğimiz günlerde bir meslektaşımızın görüşleri ile yazılan bir haberde; ıhlamurun keyif çayı olarak kullanılmasının doğru olmadığı, çünkü keyif çayı olarak kullandığında vücudun buna hazırlandığı ve hastalık döneminde beklediğimiz etkileri göremediğimiz ifadesi yer aldı.

Herhalde bu ifade röportajı yapan kişinin söylenenleri yanlış anlaması sonucu… Ihlamur keyif için kullanıldığında, içindeki maddelere karşı direnç geliştiğini veya gelişebileceğini gösteren hiçbir yayın yok. Kitaplarda da böyle bir bilgi bulunmuyor. Aksine stresi azalttığı için keyif için ıhlamur çayının içilmesi tavsiye edilmektedir ve ediyoruz. Önemli olan ağır metal, pestisit artıkları ve mikroorganizma taşımayan ıhlamurun içilmesi. Poşet ıhlamur bu yüzden tavsiye edilmektedir. Gönül rahatlığı ile ıhlamurun keyfini çıkarın.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın