IFAD: Türkiye’de 10 projeye 189 milyon dolar katkı sağladık

-
IFAD: Türkiye’de 10 projeye 189 milyon dolar katkı sağladık


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Bağımsız Değerlendirme Ofisi işbirliğiyle düzenlenen “Türkiye’de IFAD finansmanlı ülke stratejisi ve programı değerlendirmesine” yönelik ulusal çalıştay, Ankara’da gerçekleşti. Çalıştayda; kırsal yoksulluğun ortadan kaldırılması ve gıda güvenliği konularına odaklanan Türkiye ülke stratejisi ve programının bağımsız değerlendirme sonuçları paylaşıldı.

ifad-logo-gidahattiBirleşmiş Milletler’in (BM) kırsal kalkınma konusundaki uzman kuruluşu IFAD ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen Çalıştaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, Tarım Reformu Genel Müdür Vekili Dr. Metin Türker, Kalkınma Bakanlığı İktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü Tarım Dairesi Başkanı Dr. Taylan Kıymaz, IFAD İkinci Başkan Yardımcısı (Kurumsal Hizmetler Departmanı) Lakshmi Menon, Bağımsız Değerlendirme Ofisi (IOE) Direktörü Oscar A. Garcia, Yakın Doğu, Kuzey Avrupa ve Avrupa Bölümü Direktörü Khalida Bouzar ile IOE Baş Değerlendirme Uzmanı ve Türkiye Ülke Program Değerlendirmesinden sorumlu değerlendirici Miguel Torralba katıldı. Sheraton Otel’de gerçekleştirilen çalıştayda, yoksulluğun azaltılması, gıda güvenliğinin artırılması, beslenmenin iyileştirilmesi ve direncin güçlendirilmesi amaçları doğrultusunda, kırsalda yaşayan kişilere yönelik destekler hakkında bilgi verildi. Gelişmekte olan kırsal alanlara ilişkin güçlükler, fırsatların ve önceliklerin masaya yatırıldığı çalıştayda, kadınların ve gençlerin güçlendirilmesi konuları konuşuldu.

Açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Vekili Dr. Metin Türker, kırsal kalkınmanın çok yönlü bir çalışma olduğunu, tek bir bakanlığın değil ilgili bakanlıkların ortak çalışmasıyla ancak, kırsal kesimde yaşayan vatandaşların refah seviyelerinin yükseltilebileceğini kaydetti.

“Tarımı koruyucu ve muhafaza edici projeleri hayata geçirmeliyiz”

nihat-pakdil-gidahattiGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, dünyada nüfusun artmasıyla öne çıkan gıda ihtiyacına dikkat çekti.  İnsanoğlunun ihtiyaç belirlemede, sınır tanımadığına değinen Pakdil, gelecekte mevcut kaynakların ve tarım arazilerinin kaybedilmesinin söz konusu olacağını kaydetti. Pakdil, kırsal alanda toprağa, suya ve uygun bir iklime ihtiyaç olduğunun altını çizerek tarımın sürdürebilirliğinin gıda ihtiyacını karşılamada önemli olduğunu belirtti. Korucuyu ve tarımı muhafaza edici projeleri hayata geçirmenin önemini vurgulayan Pakdil, sınırsız gıda tüketiminin önüne geçmek gerektiğini ve yeni gıda alanları açılmasının iklimi bir hayli zorladığını ifade etti. IFAD projelerinden duydukları memnuniyeti dile getiren Nihat Pakdil, Türkiye’nin kültürel yapısı ve sahip olduğu işletmeleri  ile IFAD ile daha fazla işbirliği amaçladıklarını bildirdi.

Bölge kalkınma ajanslarının bu faaliyetlerin içinde yer alması ve entegre olması gerektiğini belirten Pakdil,  IFAD’ın Türkiye’de ofis açma isteğine bakanlık olarak olumlu baktıklarını kaydetti.

“Toplumsal eşitlik gerçekleştirilmeli”

oscar-garcia-gidahattiBağımsız Değerlendirme Ofisi (IOE) Direktörü Oscar A. Garcia, “Bu yuvarlak masa çalıştayına katıldığım için mutluyum” diyerek konuşmasına başladı. IFAD’ın çıkar çatışmalarının önüne geçerek kırsal kalkınmayı sağlamayı hedeflediklerini belirten Garcia, IOE’nin yetkisi dahilinde, ülke ve şirket programlarını değerlendirdiklerini kaydetti.

İnsani gelişmişlik konusunda Türkiye’nin 69’uncu sıraya yükseldiğini belirten Garcia, kırsal kesimde yaşayan yoksul nüfusun kalkındırılmasının tarımsal verimliliği arttıracağını kaydetti. Türkiye’de bölgesel farklılıkların iç göçleri arttırdığına dikkat çeken Garcia, “Burada gelir eşitsizliği noktasına göz atmak gerekir” dedi.

Ülke stratejisi içinde, hedef gurupların belirlenmesine, ilgili müdahalelerin ve yeni ortakların gerekliliğine işaret eden Oscar A.Garcia, toplumsal eşitliğin gerçekleştirilmesi ve gençlere odaklanılması gerektiğini bildirdi.

Oscar Garcia’dan Atatürk’e atıf: Köylü milletin efendisidir

Türkiye ile IFAD ortaklığını daha kalıcı kılmak gerektiğini ifade eden Garcia konuşmasını “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çok önemli bir sözü var; Köylü milletin efendisidir” diyerek noktaladı.

“Kırsal kalkınmada istihdam önemli”

menon-gidahattiKonuşmacılardan, IFAD İkinci Başkan Yardımcısı (Kurumsal Hizmetler Departmanı) Lakshmi Menon, Türkiye’ye ilk kez geldiğini ve  IFAD Türkiye ortaklığının çok önemli olduğunu bildirdi.

“Türkiye’deki yüksek kırsal nüfus oranını düşünecek olursak, IFAD’ın görevi burada başlıyor” diyen Menon, kırsal kalkınmada istihdamın önemine dikkat çekti.

Türk hükümeti ile  IFAD işbirliğinin çok önemli olduğuna değinen Lakshmi Menon, IFAD’ın gelir ve kaynak arttırmada fayda sağladığını belirtti. Özel sektörle işbirliği yapılması gerektiğine vurgu yapan Menon, Güney- Güney işbirliği programını yürüten TİKA’nın başarılı bir eğitim sağladığını belirtti. Dünya genelinde 40 olan ülke ofislerini 50’ye çıkarmak istediklerini ve Türkiye’de de bir ofislerinin olması yönünde çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Menon, “Ev sahibi ülke anlaşmasının imzalanması için Türk hükümetinden destek bekliyoruz” dedi.

“İklim odaklı akıllı tarım projeleri uygulanmalı”

taylan-kiymaz-gidahattiKalkınma Bakanlığı İktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü Tarım Dairesi Başkanı Dr. Taylan Kıymaz, yaptığı konuşmada, bakanlık olarak yatırım programları vasıtasıyla projelere katkı sağladıklarını belirtti. Hedeflerinin toplumun yeterli, dengeli beslenme ve gıda güvenliğinin arttırılması olduğunu belirten Kıymaz, IFAD’ın projelerini, toplumun yoksul ve dezavantajlı kesimlerinin gelirlerini arttırması için kamunun gerekli yatırımları gerçekleştirmesi çerçevesinde oluşturduğunu hatırlattı. Bakanlığın, İklim odaklı akıllı tarım projesinin 2 veya 3 bölgede aynı zamanda uygulanmasını düşündüklerini bildirdi. DAP Bölge Kalkınma İdaresinin kamusal fonlarla oluşturduğu projelerin IFAD tarafından desteklenmesini amaçladıklarını belirten Kıymaz, tarım ve gıda noktasındaki desteklerin bir arada yürütülmesinin önemli olduğuna işaret etti.

IFAD Türkiye’de 10 projeye 189 milyon dolar katkı sağladı

IOE Baş Değerlendirme Uzmanı ve Türkiye Ülke Program Değerlendirmesinden sorumlu değerlendirici Miguel Torralba, bugüne kadar IFAD tarafından Türkiye’de yürütülen projeler hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Torrolba,  IFAD’ın 30 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de çalıştığını ve toplam maliyeti 661,1 milyon dolar olan 10 projeye 189 milyon dolar katkı sağladığını kaydetti. Söz konusu çalışmaların 1,3 milyon aileye ulaştığını belirten, Torralba, farklı alanlardan uzman bir ekibin mevcut tüm projeleri ziyaret ettiğini analiz ve akran değerlendirmesi yaptıklarını bildirdi.

Değerlendirme bulguları hakkında bilgi veren Torrolba, stratejik ortaklığın güçlendirilebileceğini, gelecekteki ortaklığın temel bileşenlerinin SSCT, yenilik ve bilgi paylaşımı olduğunu belirtti.

IFAD finansmanın nispeten küçük olsa da yerel düzeyde ve yoksullukla müdahalede oldukça değerli olduğunun altını çizen Miguel Torralba, tarımda ticarileştirmeye yönelik önceki stratejik yaklaşımdan doğal kaynak yönetimine geçişe odaklanmak gerektiğini ifade etti.

Uygulayıcı kurumlarda merkezi düzeyde ortaklıkların oldukça iyi seviyede olduğunu, kullanılan fonların Türkiye’de tarıma ve kırsal kalkınmaya olumlu katkılarda bulunduğunu belirtti.  Torralba, “Ortaklığın sonuçları orta düzeyde tatmin edici olarak nitelendirilebilir.”dedi.

Torralba, kadın ve gençler üzerinde tutarlı stratejik ortak noktasının olması ve güçlendirilmesi tavsiyesinde bulundu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir