“İç piyasadaki sinyaller iyi değil!”

-
“İç piyasadaki sinyaller iyi değil!”

İzmir Ticaret Odası’nın (İZTO) Kasım ayı Meclis toplantısında konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sanayi üretiminin yerinde saydığını belirten Demirtaş, iç piyasadaki sinyallerin de iyi olmadığını söyledi.

İşsizlik oranlarının uzun sürenin ardından çift hanelere ulaştığını kaydeden Demirtaş şöyle konuştu:

“Sanayi üretimi yerinde sayıyor. İhracatımız aylardır kan kaybediyor. Eylül ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre % 14,2 azalış söz konusu. İthalat ise % 25,2 düştü. Dış ticaretteki düşüş nedeniyle İzmir Körfezi’ne gelen gemilerin zehirli boyaları gözüküyor. İhracat, ekonomimizin dinamosu. Biliyorsunuz ülkemizin büyüme stratejisi ihracata dayalı.Bu yüzden ihracatın en kısa sürede tekrar yükselişe geçmesi gerekli. Ama ihracat artsın demekle, ihracat artmaz ve destek gerekir.”

Ekonomimiz kırılgan
Demirtaş, ithalatın ihracattan daha yüksek oranda düşmesinin, cari açığın da azalması sonucunu doğurduğunu ancak bunun sevinilecek bir durum olmadığını belirtti. “Bu açık ve net olarak ekonominin küçülmesi demek.” diyen Demirtaş, değerlendirmesine şu sözlerle devam etti:

“Seçim öncesinde Dolar ve Euro rekor kırmıştı. Seçimin ardından az da olsa geriledi. Ülkemizdeki siyasi ve ekonomi gündemine göre TL’nin dayanıklılığı belli olacak. Şimdilik kurda yukarıya doğru bir eğilim söz konusu. İçeride ve dışarıdaki tüm verileri üst üste koyunca ekonomimizin kırılganlığı açıkça görülüyor.”

FED’in faiz arttırma olasılığı, AB ekonomisinin hala cansız olması ve Ortadoğu’da devam eden çatışma ortamını en önemli küresel riskler olarak niteleyen Demirtaş, “Zor bir döneme giriyoruz. İç piyasada işler son derece durgun, ihracat artmıyor, stoklar büyüyor.” şeklinde konuştu.

“2023 hedefleri gözden geçirilmeli”
Bu nedenle yeni hükümetten beklentilerinin büyük olduğunu vurgulayan İZTO Başkanı, beklentilerini şöyle özetledi:

“Enflasyon canavarını uyandırmadan iç piyasa canlandırılmalı. Enflasyonu yükseltmeden büyümeliyiz bunu yapan ülke çok. Yerli ve yabancı tüm yatırımcılara güven içinde yatırım yapabilecekleri mesajı verilmeli.2023 hedefleri vizyonu tekrar gözden geçirilmeli. Seçimlerden önce yapılan Orta Vadeli Program’ın geçerliliği sorgulanmalı. Haksızlıklarla dolu olan teşvik sistemi tekrar düzenlenmeli. Teşvik edilecek sektörler belirlenirken ihracat potansiyelleri dikkate alınmalı. İllere göre değil, ilçelerin ekonomik gelişmişlik seviyesine göre teşvik sistemi yeniden kurgulanmalı. Ar-Ge ve inovasyonu benimseyen ülkemize çağ atlatacak firmalara destek verilmeli.
Yeniden sanayileşme tartışılmalı. İthalatı ikame edecek ve ihracatı arttıracak dev tesisler kurulmalı.
İhracatta teknolojik ürünlerin yoğunluğu arttırılmalı. 10. Kalkınma Planındaki Öncelikli Dönüşüm Programları ve Eylem Planları hayata geçirilmeli. Bölgesel kalkınma ajanslarında özel sektörün ağırlığı arttırılmalı, statüsü değişmeli. Mesleki eğitime özel önem verilmeli, mesleki okullar teknoloji ve girişimcilik bazlı yeniden düzenlenmeli.”

“Krizi tırmandırmak yerine oturup karşılıklı konuşmalı”
Gündemdeki en sıcak konu olan Rusya krizine de değinen Demirtaş, bu krizin devamının iki tarafa da çok zararı olacağını ifade etti. “En çok dış ticaret yaptığımız, en çok turist gelen ülkelerden birisi ve en çok doğalgaz, petrol aldığımız Rusya ile ilişkiler gerildi.” diyen Demirtaş, krizi tırmandırmak yerine oturup karşılıklı konuşmak gerektiğine dikkat çekti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir