Hükümetten ilk ‘Brexit’ yorumları: Gemiyi ilk terk eden…

-
 Hükümetten ilk'Brexit' yorumları: Gemiyi ilk terk eden…

İngiltere’de yapılan referandumda halkın yüzde 52’si AB’den çıkılması, yüzde 48’i de AB’de kalınması yönünde oy verdi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, kararı ‘Avrupa Birliği’nin dağılma süreci başladı’ şeklinde yorumlarken, Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise “Pandora’nın Kutusu’nu açmak istemiyordunuz ama çoktan açıldı” olarak değerlendirdi.

İngiltere’de oylanan AB’de ‘Kalalım mı yoksa ayrılalım mı?’ oylamasında yüzde 52 oyla ayrılma kararı alanlar çoğunluk sağladı. Kararın ardından açıklama yapan İngiltere Başbakanı David Cameron, yeni süreci, yeni bir başbakanın yürütmesi gerektiğini belirterek istifa edeceğini açıkladı.

Canikli: Dağılma süreci başladı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İngiltere’deki AB referandumunun sonuçlarını değerlendirdi.

İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı ile Birliğin dağılma sürecinin başladığını söyleyen Canikli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği’nin dağılma süreci başladı, gemiyi ilk terk eden İngiltere oldu” dedi.

İngiltere’de dün gerçekleştirilen ve bu sabah sonuçları açıklanan referandumda ayrılık yanlıları zafer kazanırken, bu gelişmenin ardından Hollanda ve Fransa’daki muhafazakar partilerden de referandum çağrıları yapılmıştı.

nurettin-canikli-gidahatti

Şimşek: Pandora’nın Kutusu açıldı

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise İngiltere’nin Brexit referandumunda Avrupa Birliği’nde kalmaya hayır demesiyle ilgili olarak attığı tweetinde, “Pandora’nın Kutusu’nu açmak istemiyordunuz ama çoktan açıldı” ifadelerine yer verdi.

Şimşek, tweetini İngilizce olarak paylaştı.

mehmet-simsek-.gidahatti.

“Sizi öldürmeyen şey sizi güçlendirir”

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere’deki referandum sonucu ile ilgili olarak AB’yi 27 üye olarak korumakta kararlı olduklarını belirterek, “Sizi öldürmeyen şey sizi güçlendirir” dedi.

donald-tusk-gidahatti

Tusk, İngiltere’deki referandumun sonuçlarının açıklanmasının ardından kısa bir açıklama yaptı. Referandumdan başka bir sonuç çıkmasını istediklerini belirten Tusk, “Bunun siyasi olarak ne kadar ciddi ve hatta dramatik olduğunun farkındayım. Tarihi bir an, ancak ani tepkiler verme zamanı değil. Herkesi temin etmek isterim ki, bu olumsuz senaryoya karşı da hazırlıklıydık” diye konuştu.

Son günlerde Avrupa Birliği liderleri, başbakanlar, devlet başkanları ve AB kurumları başkanlarıyla İngiltere’nin olası AB’den çıkma kararına ilişkin görüşmeler yaptığının altını çizen Tusk, “Bugün 27 üye adına şunu söyleyebilirim. Birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız. Hepimiz için birliğimiz ortak geleceğimizin çerçevesini oluşturuyor” değerlendirmesini yaptı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir