Hizmet sektörü güven duyuyor, perakende ve inşaatta düşüş var!

-
Hizmet sektörü güven duyuyor, perakende ve inşaatta düşüş var!

Türkiye’de kabine değişiminin yaşandığı Mayıs ayında Hizmet Sektörü güven endeksinde yüzde 5’in üzerinde bir artış yaşanırken, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven kaybı yaşıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Sektörel Güven Endeksleri, Mayıs 2016 verilerini açıkladı.

restoran-cafe-gidahatti

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, Mayıs ayında yüzde 5,1 oranında artışla, Nisan ayındaki 89,93 değerinden 94,50 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki artış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 6,4, yüzde 4,7 ve yüzde 4,3 arttı.

Süt üretiminde artış, kümes hayvancılığında düşüş var

sektorel-guven-endeksleri-tuik-gidahatti

Perakende ticaret sektöründe güven kaybı hafif!

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi ise Mayıs ayında yüzde 0,1 azalışla 103,82 değerine geriledi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki düşüş; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

avm-gidahatti

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 0,1 ve yüzde 0,3 azalırken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 0,1 arttı.

İnşaat sektörü de kayıpta!

Nisan ayında 81,54 olan mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi de yüzde 2,9 oranındaki azalmaya, Mayıs ayında 79,18 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış; gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. “Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Sanayi üretimi bir ileri, bir geri!

insaat-gidahatti

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 6,9 azalırken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 3,4 arttı.

sektorel-guven-endeksleri-tablo-tuik-gidahatti

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabiliyor. Endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın