Hisarcıklıoğlu “Legion d’Honneur” nişanı aldı, Fransa’dan işbirliği çağrısı geldi

-
Hisarcıklıoğlu “Legion d’Honneur” nişanı aldı, Fransa’dan işbirliği çağrısı geldi

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Türk-Fransız ilişkilerine katkılarından dolayı Fransa’nın en üst düzey nişanı olan Legion d’Honneur madalyası verildi. Törende, Fransa Dış Ticaret Bakanı Mattihas Fekl, ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi çağrısı yaptı.

Hisarcıklıoğlu Legion d'HonneurFransa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Andre Marcon’un teklifi ile Türkiye-Fransa ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine yapmış olduğu katkılardan dolayı, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın onayı ile Legion d’Honneur nişanına layık görülen Hisarcıklıoğlu, Fransa Cumhuriyeti’nden böyle bir nişan almaktan onur duyduğunu ifade etti.​

Hisarcıklıoğlu, “Ben bir girişimciyim, sanayiciyim. Türk-Fransız ekonomik ve siyasi ilişkilerin önemine inandım. Yaklaşık 700 yıllık tarihten gelen bir dostluğumuz var. İlişkilerin en zor döneminde Türkiye’deki Fransız dostlarımızla çalıştık. Türk Fransız ilişkileri AB, Ortadoğu ve dünya barışı için önemlidir. Bu anlamlı nişanla Türk Fransız ilişkilerini güçlendirmeye yönelik sorumluluklarımız arttı” dedi.

İki ülke arasındaki ikili ticaretin yukarı çekilmesi gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu,  “15 milyar dolar karşılıklı ticaret hacmi var. Bu rakam ne Fransa ne de Türkiye’nin ekonomik gücünü gösteriyor. Ticarete yeni ivme kazandırmalıyız.  Fransız şirketlerin Türkiye’deki yatırımı yüzde 10 civarında. Biz daha fazla Fransız şirketlerin yatırım yapmasını destekliyoruz. Enerji ve ulaşım başta olmak üzere yeni Fransız yatırımlarını ülkemizde görmek istiyoruz. Fransa’da da Türkiye’den daha fazla yatırım yapılmalı” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu Legion d'Honneur2“Gümrük Birliği ticareti büyütecek”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Gümrük Birliği kapsamında sanayinin yanı sıra tarım ve kamu alımlarının da konuşulduğunu belirterek, “Modernize edilecek Gümrük Birliği ile işlem hacmi büyüyecektir. Fransa AB’nin mimarıdır. Türkiye ve Avrupa Fransa’nın desteğine ihtiyaç duymaktadır. Geçmişte AB üyelik sürecine başlayan Fransa bu ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamalıdır. Fransa’nın AB’nin geleceği ile ilgili vizyonda Türkiye’nin de yer almasına yönelik desteğine ihtiyaç var” değerlendirmesini yaptı.

Fransa’dan 5 alanda yatırım çağrısı

Her iki ülkenin mevcut fırsatları değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan Fransa Dış Ticaret Bakanı Mattihas Fekl de, Gümrük Birliği’nin modernleşmesi ile birlikte ilişkilerin daha üst seviye çıkarılabileceğini kaydetti. Fransız şirketlerin Türkiye’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu aktaran Fekl, “Ülkenizin kalkınmasına, 2023 vizyonuna enerji, altyapı, demiryolu ve finans sektöründe katkıda bulunmak istiyorlar. Türk şirketlerinin de Fransa’da bulunması önemlidir. Dış ticaret bakanı olarak şunu söylüyoruz. İlişkileri 5 alanda geliştirebiliriz. Türk ve Fransız şirketleri bu potansiyeli değerlendirmeli” diye konuştu.

Fransa İmparatoru Napolyon’un 1804 tarihinden itibaren verdiği Legion d’Honneur nişanı, Türkiye’den ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk’e verilmiş, bugüne kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehdi Eker ile iş dünyasından bazı isimler de nişanı almışlardı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir