Herkesin cildinde mikrobiyal imzası bulunuyor

-
Herkesin cildinde mikrobiyal imzası bulunuyor

 Amerika’da yapılan bir araştırma, her kişinin cildinde kendisine özgü ve zaman içerisinde değişmeyen bakteriler bulunduğu ortaya çıkardı. 1 ay ve 2 senelik zaman dilimi arasında kişilerin kendilerine has mikrobiyal imzalarını koruyup korumadıklarını incelendiği çalışmada, vücudun 17 farklı bölgesi, 3 farklı dönemde incelendi. Sonuç olarak ise insanların kendilerine özel bir mikrobiyal imzaları olduğu belirlendi. Araştırmada ayrıca, kişilerin giysilere, yıkanmaya, başka insanlara ve hariç dünyaya maruz kalmalarına karşın kendilerine özgü mikrobiyal imzalarını korudukları gözlendi.

Ulusal Kanser ve Ulusal İnsan Genetik Araştırmalar Enstitüsü’nde hizmet veren Julie Segre ve Heidi Kong, ilginç bir araştırmaya imza attılar. Araştırmacılar, çalışmaları dahilinde 1 ay ve 2 senelik zaman dilimi arasında kişilerin kendilerine has mikrobiyal imzalarını koruyup korumadıklarını incelediler. Çalışmalar dahilinde vücudun 17 farklı bölgesi, 3 farklı dönemde incelendi.

Mikrobiyal imza

Yapılan araştırmaların ardından insanların kendilerine özel bir mikrobiyal imzaları olduğu sonucu ortaya çıktı. Aynı zamanda bu durumun kıyafetler diğer insanlara, yıkanmaya ve hariç dünyaya maruz kalmadan geliştiği de sonuçlar arasındaki yerini aldı. Şaşırtıcı araştırmanın sonuçları Cell dergisinde yayımlandı. Kişisel mikrobiyal imzanın, parmak izi gibi tamamen bireysel olduğuna da dikkat çekildi.

cilt-gidahatti

Bireylerle hareket eden bakteri bulutları

İnceleme sonucunda, kişilerin, giysilere, yıkanmaya, başka insanlara ve hariç dünyaya maruz kalmalarına karşın kendilerine özgü mikrobiyal imzalarını korudukları gözlendi.   Kişilerle hareket eden bakteri bulutları Peer J. dergisinde yayınlanan bir başka araştırmada da kişilerin etrafından alınan hava örnekleri incelendi. Araştırmada, bireylerle hareket eden bakteri bulutlarının mevcut olduğu ve bu bulutların parmak izi gibi kişiye özgü olduğu gözlendi

cilt-3-gidahatti

Kişinin ardında bıraktığı bakteri kütlesi kişiyi tanıtıcı sıfata sahip

Araştırmada, 11 bin katılımcının 4 saat boyunca kaldıkları odalardan alınan hava örnekleri incelendiği, her katılımcının ardında bıraktığı bakteri kütlesinin kişiyi tanıtıcı sıfata sahip olduğu saptandı. Bilim insanları, gelecekte, egzama ve başka ten hastalıklarının söz konusu bakterileri ne yönde etkilediğini incelemeyi planlıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir