Helal gıda öngörüleri aşağı çekildi

-
Helal gıda öngörüleri aşağı çekildi

Thomson Reuters, helal gıda piyasasının büyümesine ilişkin öngörülerini aşağı yönlü revize ederek, piyasanın 1,6 trilyon dolarlık büyüme hedefini 2018’den 2020’ye uzattı.

Thomson Reuters’ın 2015/16 Küresel İslami Ekonomi Raporu’na göre, küresel helal gıda piyasası 2020’ye kadar toplam gıda piyasasının %16,9’una ulaşacak. Bu oran, geçen yılki raporda yer verilen 2018’e kadar %17,4 oranının aşağı yönlü revize edildiğini ortaya koydu. Piyasanın yıllık %5,8’lik bileşik büyüme oranına sahip olması bekleniyor.

Artan talep ile hız kazanan helal gıda piyasasının, küresel gıda tedarik zincirinde büyümesine hızlanarak devam ettiğinin altı çizilen rapora göre, 2014 yılında Müslümanların gıda ve içecek tüketimleri %4,3 artarak 1,128 milyar dolar değerine ulaştı. Bu rakam, 2014 yılındaki toplam küresel gıda harcamalarının %16,7’sine tekabül ediyor.

Geçen yıl en büyük helal gıda piyasasına 157,6 milyar dolar Endonezya sahip olurken, Ortadoğu’daki en büyük helal gıda piyasaları Mısır (75,5 milyar dolar), İran (58,9 milyar dolar) ve Suudi Arabistan (44,1 milyar dolar) olarak belirlendi. 100 milyar doların üzerinde değere sahip diğer piyasalar ise sadece Türkiye ve Pakistan olabildi.

Helal gıda piyasalarının yaşadığı en büyük sıkıntının helal standartları hakkındaki belirsizlikler olduğu vurgulanan rapora göre, birçok hükümet kurumu ve özel kuruluş tarafından verilen sertifikaların bolluğu, üreticilere hangi piyasalara giriş için hangi sertifikaları almaları gerektiği noktasında büyük sıkıntılar doğuruyor.

Ancak rapor, mevzuat sıkıntılarına rağmen helal gıda sektörünün hızlı bir şekilde büyüyen ve inovasyonu davet eden bir sektör olarak gelecek için olumlu bir görünüm sergilediğini kaydediyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir