Hayvansal gıdalar için resmi kontrollerde erteleme

-
Hayvansal gıdalar için resmi kontrollerde erteleme

Hayvansal Gıdaların Resmi Kontrollerine İlişkin Özel Kuralları Belirleyen Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında Resmi veya Yetkilendirilmiş Veteriner hekimler ile Resmi Yardımcının Mesleki Yeterliliği hükümlerinin uygulaması, 1 Temmuz 2016 tarihine ertelendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Hayvansal Gıdaların Resmi Kontrollerine İlişkin Özel Kuralları Belirleyen Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, 30 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlandı.

kirmizi-et-www.gidahatti.comDeğişiklik ile Yönetmeliğin yürürlüğüne ilişkin maddedeki 12. Madde 3. Fıkra ile 13. Madde 1 fıkranın yürürlük tarihi, 31 Aralık 2015 olarak korundu. Söz konusu madde şu hükmü içeriyor:

Gıda zinciri bilgisine ilişkin kararlar

12. Madde 3. Fıkra: “Hayvanın kesimhaneye varışından 24 saat sonra ilgili gıda zinciri bilgisi ulaşmaz ise, hayvandan elde edilen tüm etin insan tüketimine uygun olmadığına karar verilir. Eğer hayvan henüz kesilmemişse, kesime gelen diğer hayvanlardan ayrı bir yerde itlaf edilir.”

Canlı hayvanlara ilişkin kararlar

veteriner-www.gidahatti.com13. Madde 1. Fıkra: “Resmi veya yetkilendirilmiş veteriner hekim, insan tüketimine yönelik olarak kesimhaneye kabul edilen hayvanların uygun bir şekilde tanımlanmasını sağlamak için, gıda işletmecisinin görevlerini Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliğine göre yerine getirdiğini doğrular. Resmi veya yetkilendirilmiş veteriner hekim kimlikleri doğrulanamayan hayvanların ayrı bir şekilde itlaf edilmesini sağlar ve insan tüketimine uygun olmadığının bildirimini yapar. Resmi veya yetkilendirilmiş veteriner hekim gerekli gördüğü takdirde, menşe çiftlikte resmi kontrolleri yürütür.”

Değişiklikle yürürlük tarihi 1 Temmuz 2016’ya ertelenen hükümler ise yönetmeliğin 19 ve 20. Maddeleri ile düzenleniyor. Söz konusu maddeler, “Resmi veya yetkilendirilmiş veteriner hekimlerin mesleki yeterliliği” ile “Resmi yardımcının mesleki yeterliliği” hükümlerini içeriyor.

Yönetmelik için

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir