“Hayvancılıkta dönüşüm başladı”

-
“Hayvancılıkta dönüşüm başladı”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, Türkiye’de hayvancılıkta çok ciddi bir değişim, dönüşüm başladığını söyledi.

Kutbettin-ArzuHafta sonunda Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesindeki Sümerpark’ta gazetecilerle bir araya gelen Arzu, kendisinden önceki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker döneminde Türkiye’de devrim niteliğinde çalışmalar yapıldığını vurguladı, bölgede ilk Besi Organize Sanayi Bölgesi’nin de Diyarbakır’da kurulduğunu anımsattı.

Eker’den önce Türkiye’de hayvancılığa verilen destek miktarının 83 milyon dolar olduğunu kaydeden Arzu, “Bakanımız bu yıl görevinden ayrıldığı zaman hayvancılığa verdiğimiz destek 3 milyar liradır. Hayvancılığa verilen destek sayesinde Türkiye’de süt üretimi 8,5 milyon tondan 19 milyon tona, kırmızı et üretimi 450 bin tondan 1 milyon tonun üzerine, beyaz et üretimi ise 640 bin tondan 2 milyon tona yükseldi. Türkiye’de hayvancılıkta çok ciddi bir değişim, dönüşüm başladı” dedi.

Tarımın diğer alanlarına da ciddi destek sunulduğunu belirten Arzu, şöyle devam etti:

“Biz dünyada 11. tarım ekonomisi iken 7. tarım ekonomisi olduk, Avrupa’da 4. büyük tarım ekonomisi iken 1. tarım ekonomisi olduk. Yani İtalya, İspanya ve Fransa’yı geçtik. Türkiye’deki tarımsal gayri safi milli hasıla 23 milyar dolardı, bugün 61 milyar dolar tarımsal gayrisafi milli hasılamız oldu. 76 milyonu beslemenin dışında 40 milyon turist besliyoruz ve bölgemizde yaşanan olaylar sebebiyle ülkemize misafir gelen 2,5 milyon komşumuzu da besliyoruz. Üzerine de 18 milyar dolar tarımsal ihracat yapıyoruz.”

Diyarbakır’da 10 yıllık sürede tarım sektörüne 2,9 milyar dolar hibe verildiğini kaydeden Arzu, bunun kentte yaşanan değişim ve gelişimin içinde çok büyük katkısı olduğunun altını çizdi.

Bakan Arzu, Diyarbakır temasları kapsamında Vali Hüseyin Aksoy ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Diyarbakır Besi Organize Sanayi Bölgesi ile Diyarbakır Ticaret Borsası’nı da ziyaret etti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir