Hayvancılık destekleri uygulama esasları belli oldu

-
Hayvancılık destekleri uygulama esasları belli oldu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2017 yılında yapılacak tarımsal desteklemelere ilişkin Bakanlar Kurulu Kararında yer alan hayvancılık destekleme ödemelerine ilişkin usul ve esasları belirledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın; ülke hayvancılığının geliştirilmesi, sağlıklı üretiminin artırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması, yerli hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi, kayıt sistemlerinin güncel tutulması, hayvancılık politikalarının etkinliğinin artırılması ve hayvan hastalıklarıyla mücadele için yetiştiricileri desteklemek amacıyla hazırladığı Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği, 26 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

inek-buzagi-gidahattiBuzağı desteklemesi

Buzağı desteklemesi için buzağıların, TÜRKVET ve E-Islah’a kayıtlı olmaları ile 2017 yılı içerisinde doğmakla birlikte her iki veri tabanında anne ve doğum tarihlerinin aynı olması şartı aranacak.

Doğduğu işletmesinde en az 4 ay (120 gün) yaşayan buzağılar için destek verilecek. Her buzağı için bir kez destekleme ödemesi yapılacak.

İlk destekleme başvurusu 1 Ekim 2017 tarihine kadar il/ilçe müdürlüklerine yapılacak. Sonraki destekleme dönemleri için 1 Kasım 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında başvuru yapılabilecek.

koyun-kuzu-gidahattiAnaç koyun ve keçi desteklemesi

Koyun ve keçi yetiştiriciliği yapan, damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliklerine üye, hayvanları TÜRKVET ve Koyun-Keçi Bilgi Sistemine (KKBS) kayıtlı yetiştiriciler, anaç hayvan başına yılda bir kez olmak üzere desteklenmeden yararlandırılacak.

Desteklemeden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, TÜRKVET’te güncellenmiş hayvan bilgilerinin küpe numaralarının listesi bulunan dilekçe ile 24 Kasım 2017 tarihine kadar üyesi olduğu damızlık koyun keçi yetiştirici birliğine başvuracak.

cig-sut-sagim-gidahattiÇiğ süt desteklemesi

Çiğ süt desteklemesi, bir yetiştirici/üretici örgütüne üye olan yetiştiricilerden üretmiş olduğu çiğ sütü Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik kapsamında faaliyet gösteren süt işleme tesislerine satanlara ödenecek. Üretmiş olduğu çiğ sütü, üretici örgütleri aracılığıyla süt tozu olarak Et ve Süt Kurumu’na satan üreticiler de desteklemeden yararlandırılacak.

Desteklemelerde, manda, koyun, keçi ve inek sütü, soğutulmuş inek sütü ve üretici örgütleri kanalı ile pazarlanmış soğutulmuş inek sütüne farklı olmak üzere Bakanlığın belirleyeceği dönemler ve birim fiyatlar esas alınacak.

ari-kovan-gidahattiArılı kovan desteklemesi

Arıcılık kayıt sistemine kayıtlı, en az 30, en fazla 1000 adet arılı kovana sahip yetiştirici/üretici örgütü üyesi arıcılara, belirlenen esaslar çerçevesinde arılı kovan başına destekleme ödemesi yapılacak.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir