Hayvan Beslemede Yeni Umut Kapısı

-


Hayvan Beslemede Yeni Umut Kapısı

Hayvan beslemede çiftçilerin yeni umut kapısı olmaya aday olan İtalyan Rygrass buğdaygil yem bitkisi ekimi Bilecik Merkez İlçe Cumalı köyünde çiftçi Şinasi FURAN’a ait arazide Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şubesi teknik personeli tarafından yaptırıldı.

Ülkemizde ve Bilecik’ de kaliteli kaba yem açığı söz konusudur. Hayvansal üretimde yüksek yem maliyeti problemini çözemeyen hiçbir üretici, hayvancılıktan istenilen  düzeyde verim alamaz. İşte bu sebeple kaliteli kaba yem açığımızın kapatılması konusunda Tek yıllık yem bitkisi olan İtalyan ryegrass demostrasyonu gerçekleştirildi.Bu demostrasyonda hedeflenen hayvan beslemenin % 70 ine tekabül eden yem girdilerini en aza indirmek hayvan beslemede birim alandan yeşil ve kuru ot üretimini artırarak daha karlı üretim yapılmasına yardımcı olmaktır.

Teknik personeller Bilecik tarımına yeni çeşitlerin kazandırılması için çalışmalarına devam edecek ve uyabilecek bitki çeşitlerinde olumlu sonuç aldıkları taktirde konuyu eğitim toplantıları, demostrasyon çalışmaları ve tarla günleri düzenleyerek çiftçilerimize katkı sağlamaya devam edecek.

www.tarimpusulasi.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir