Hastane dışında doğan bebeklerde ölüm oranı daha yüksek

-
Hastane dışında doğan bebeklerde ölüm oranı daha yüksek

Yapılan bir çalışma, hastane dışında gerçekleşen doğumlarda bebek ölüm riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon eyaletinde yapılan bir çalışma hastanede ve hastane dışında yapılan doğumların risklerini karşılaştırdı. Elde edilen sonuçlar hastane dışındaki doğumlarda bebek ölüm oranının hastanedeki doğumlara kıyasla 2 kat fazla olduğunu gösterdi.

New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan çalışma sonuçları kısa bir süre önce Kanada’nın Ontario eyaletinde yapılan daha büyük bir çalışmanın sonuçlarından farklıdır. Kanada’da yapılan çalışmada evde doğum yapan kadınlar arasındaki yenidoğan ölüm oranının daha yüksek olmadığı belirlenmişti.

bebek-anne-temas-www.gidahatti.comEvde doğum ve hastanede doğum

Her iki çalışmanın yazarlarının yaptığı açıklamaya göre çelişen bu sonuçlar Oregon ve Ontario’daki sağlık sistemleri arasındaki farklılıkları ortaya koymaktadır. Ontario’da evde yapılacak doğumlara yönelik tıbbi kılavuzlar daha kapsamlı ve yeterlidir.

Oregon’da yapılan çalışmanın başındaki isim Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nden Jonathan Snowden’dir. Snowden hastane dışında yapılan doğumların sağlık sistemine dahil edilmesi ve bu konuda düzenleyici kuralların olması durumunda hastane dışı doğumların güvenli bir seçenek olabileceğini, Kanada’da yapılan çalışmanın bunu gösterdiğini söyledi.

Ölüm riskleri

Araştırmacılar mutlak risklerin düşük olduğunu söyledi. Örneğin Oregon’da yapılan analizde evde veya doğum merkezlerinde yapılan doğumlardaki ölüm oranı 10.000’de 39 olarak belirlendi. Hastanede yapılan doğumlarda ise bu oranın 10.000’de 18 olduğu görüldü. Doğum merkezleri hemşire, ebe ve doğum uzmanlarının çalıştığı, hastaneden ayrı bir sağlık servisidir. Bazı hastaneler bünyelerinde doğum merkezleri açmakta ve bu alternatifi hastalarına sunmaktadır.

Kanada çalışmasının başındaki isim olan Eileen Hutton, Oregon’da yapılan çalışmada evde doğum yapacak olan gruptaki yüksek riskli gebeliklerin elenmemesi nedeniyle bu gruptaki yenidoğan ölüm oranının yüksek olduğunu söyledi. Eileen Hutton ayrıca Ontario’da riskli gebelik durumunda olan kadınlara evde doğum izni verilmediğini söyledi.

Evde doğum yapmak isteyen Kanadalı kadınların %25’i sonuç olarak hastaneye getirilmektedir. Bu oran Oregon’da %16’dır. Snowden’a göre bunun nedeni Ontario’da hastane dışında doğum yapmak isteyen kadınları destekleyen resmi bir sistemin varlığıdır. Snowden Kanada’dakine benzer uygulamaların ABD’de de yapılmasıyla ölüm oranlarının iyileştirilebileceğini ifade etti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir