Hasat sezonunda biçerdöver denetimleri sürüyor

-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Diyarbakır İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, hasat yapılan tarlalarda, dane kaybının önlenmesi için biçerdöverlere yönelik gerçekleştirilen denetimlere katıldı.

Diyarbakır’da biçerdöverle hasat sezonu devam ederken, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri de, biçerdöverlere yönelik hasat boyu denetimlerini sürdürüyor. Çınar İlçesi Şükürlü Köyü’ndeki denetimlere Gıda Tarım ve Hayvancılık Diyarbakır İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar ve ziraat mühendisleri de katıldı.

“BİÇERDÖVER OPERATÖRLERİNE BÜYÜK SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR”

Denetlemenin ardından hasat yapılan tarlada konuşan Atalar, biçerdöverle ilgili hasatta dikkat edilmesi gereken hususlara değinerek, hasat dönemi boyunca gerekli denetimleri etkili bir şekilde devam edeceklerini söyledi. Biçerdöver ile hasatta dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birinin, dane kaybının önlenmesi için yapılacak çalışmalar olduğunu dile getiren Atalar, bu çalışmaların baş aktörleri olan biçerdöver operatörlerine büyük sorumluluklar düştüğünü ifade etti.

Operatörlerin dane kaybına sebep olan unsurlara dikkat etmesi, biçerdöverlerin gerekli bakımlarını ve ayarlarını yapmak ve yaptırmaları gerekliliğine değinen Atalarkonuşmasına şöyle devam etti:

“Operatör belgesi olmayanlara hasat yaptırılmamalı, olgunlaşmamış ürünlerini hasat ettirmemeli, rutubetin çok olduğu günlerde hasat yaptırmamalı, yağış olduğunda hububatın tam kuruması beklenmeli. Sabah erken ya da akşam saatlerinde rutubet çok daha fazla olacağından hasat yaptırmamalı. Bir tarladan diğerine geçerken mutlaka biçerdöver ayarları kontrol edilmeli. Elekler sıklıkla temizlenmeli, biçerdöver sahibi/operatörü ile üretici arasında sözleşme yapmaya özen göstermelidirler. Üreticilerimiz saydığımız hususlara dikkat etmeyen biçerdöver operatörlerini merkezde il müdürlüğüne, ilçelerde de ilçe müdürlüklerine bildirerek yardım istemelidirler. Kurallara uymayan biçerdöver sahibi ve operatörlerine, merkez ve ilçelerimizde görevli kontrolör arkadaşımız 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 219 TL ve 40. maddesine göre 105 TL cezai işlem uygulayacaklardır”

Atalar, konuşmasını 2016 yılı hasat döneminin çiftçiler için bol ve bereketli olmasını dileyerek noktaladı.

(CİHAN)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir