Hareketsiz zaman geçirmek kalp sağlığı için kötü mü?

-
Hareketsiz zaman geçirmek kalp sağlığı için kötü mü?

ABD’de yapılan yeni bir çalışmaya göre, hareketsiz yaşam tarzı atardamarların kalsiyum birikmesiyle sertleşmesini teşvik ediyor.

Orta yaşlı gönüllülerle yapılan çalışmanın sonuçları Journal of the American College of Cardiology dergisinde yayınlandı.

Çalışmada her 1 saatlik hareketsiz zamanın kalp atardamarlarında kalsiyum birikme oranını %12 oranında arttırdığını belirledi. Bu sorunun koroner kalp hastalığının erken belirtilerinden biri olduğu ifade edildi.

Çalışmanın yazarlarından olan, ABD Dallas’ta bulunan Texas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi’nden Julia Kozlitina, “bu çalışma, kalp atardamarlarında ortaya çıkan aterosklerozu (damar sertliği) inceleyerek, hareketsiz geçirilen zamanın kalp hastalığı riskiyle nasıl bir bağlantıya sahip olduğunu açıklığa kavuşturmaya yardımcı olan ilk araştırmalardan,” ifadelerine yer verdi.

spor-gidahatti

Araştırma detayları

Araştırmacılar, Dallas Kalp Çalışması’nda yer alan 2.000’in üzerindeki katılımcıyla ilgili verileri analiz etti. Çalışmada, giyilebilir takip cihazları kullanılarak katılımcıların fiziksel faaliyet ölçümleri yapıldı. Katılımcılara ayrıca koroner atardamar kalsiyum taraması da yapıldı.

Hayati risk taşıyan anevrizma nedir? Belirtileri neler?

Çalışmadaki katılımcıların ortalama yaşı 50’ydi ve yarısı siyahtı. Genel olarak, gönüllülerin geçirdiği hareketsiz zamanın 1 ile 11 saat arasında olduğu belirlendi. Katılımcıların günde 0 ile 200 dakika arasında, orta ile yoğun arasında değişen bir derecede fiziksel faaliyette bulunduğu, ortalama fiziksel faaliyet süresinin ise 29 dakika olduğu gözlendi.

Kozlitina, örneklemdeki katılımcıların 4’te 1’inde koroner atardamarlarda tespit edilebilir düzeyde kalsiyum birikmesi bulunduğunu söyledi.

Hareketsiz zaman geçiren bireyler ne gibi sorunlar yaşayabilir?

Araştırmada en hareketsiz katılımcıların yaşlı ve diyabet hastası olma ve yüksek kan basıncı ve yüksek vücut kütle endeksine sahip olma eğiliminde olduğu görüldü. Hareketsiz bireylerin koroner atardamarlarında kalsiyum birikimi ihtimalinin de daha fazla olduğu belirlendi.

DASH Diyeti, ağız sağlığına da iyi geliyor

Yaş ve diğer etmenleri de hesaba katan araştırmacılar, fazladan geçirilen hareketsiz zamanı koroner atardamarlarda kalsiyum birikmesi ile ilişkilendirdi. Buna karşın yapılan egzersiz süresinin koroner kalsiyum birikimi ihtimaliyle bağlantılı olmadığı görüldü.

kalp-kapakcigi-gidahatti

Araştırmacılar, 1 haftalık fiziksel aktivite takibinin hayat boyunca benimsenen egzersiz alışkanlıklarını temsil etmediğini ve hareketsiz olmanın koroner atardamarlarda kalsiyum birikimine neden olduğunu ispatlamadığını, yalnızca iki etmenin bağlantılı olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Çalışmada yer almayan, New York’taki Albert Einstein Tıp Fakültesi’nden Qibin Qi, “araştırmanın en ilginç bulgusu, koroner atardamarlarda kalsiyum birikiminin hareketsiz geçirilen zamanla ilişkiliyken, orta ve yoğun şiddetteki fiziksel aktiviteyle ilişkili olmaması,” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir