Hans’ın yemediğini Hasan’a yediriyorlar

-
Hans’ın yemediğini Hasan’a yediriyorlar

Türkiye’den yurtdışına ihraç edilen ürünlerde analiz şartı aranıyor.

Ancak iç piyasada satılanlar için bu zorunluluk yok. Bosnalı, “Hıyar alıyoruz, buzdolabında büyüyor” dedi.

Türkiye’de satılan gıda ürünlerinde yeterli denetimler olmaması isyan ettirdi. Aydın . Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, yurt dışına ihraç edilen ürünlerin analizlerinin yapılıp, her türlü denetimden geçtikten sonra Avrupa’ya gönderildiğini söyledi. Bosnalı, buna karşın iç piyasadaki denetimlerin yetersiz olduğuna dikkat çekti.

TARIM BAKANLIĞI YETERSİZ

Tarım Bakanlığı’nın iç piyasaya sürülen ürünlerle ilgili denetimlerinin yetersiz olduğunu kaydeden Bosnalı şunları söyledi:
“Bazı marketler, satışını yaptığı ürünlerin analizlerini yaptırıyor. Fakat bazı ucuz ürün satan zincir marketler analiz yaptırmadıklarını, yaptırmayacaklarını da rahatça ifade ediyorlar. Tarım Bakanlığı’nın çok sıkı denetim yapması gerekiyor. Hans’ın yemediğini Hasan’a yedirme anlayışı çok yaygın. Özellikle marketlere giren meyve ve sebzelerin analizlerinin yapılması gerekli. Analizleri yapılan ürünlerin market raflarında yerini alması gerekiyor. Fakat uygulamada bu yapılmıyor.”

SOFRAYA KADAR İZLENMELİ

Aydın Ticaret Borsası olarak marketlere giren gıda maddelerinin analizlerinin yapılmasına talip olduklarını, modern bir laboratuvara sahip olduklarına dikkat çeken Bosnalı, tüm marketlere analiz zorunluluğunun getirilmesini istedi.
Bosnalı şöyle konuştu:
“Tüketici olarak marketten alacağım ürünün barkodunda hangi laboratuvarda denetlendiğinin görülmesi lazım. Hıyar alıyoruz, buzdolabında büyüyor. Böyle bir durum kabul edilemez. Tarladan sofraya kadar izlenebilirlik olmalı. Marketler yasasının değişmesi gerektiğine inanıyorum. Marketlerde yüzde 40 kâr var. Üreticiden alınan zeytinyağı marketlerde yüzde 40 karla satılıyor. Kar oranlarının da tüketici lehine düzeltilmesi kaçınılmaz bir gerçek.”

Rusya, 24 ton üzümü ve 22 ton narı geri gönderdi

Rusya Türkiye’den ithal edilen üzüm ve narları geri gönderdi. Edinilen bilgiye göre, Rusya, Türkiye’den ithal edilen 24 ton üzüm ve 22 ton narda Batı Çiçek Tripsi bulunduğu gerekçesiyle ülkeye girişine izin vermedi. Rusya Tarım Kontrol Servisi (Rosselhoznadzor) Başkanı Danışmanı Aleksey Alekseyenko, “Üzüm ve narlarda tehlikeli haşaratlardan sayılan Batı Çiçek Tripsi tespit edildi. Bu ürünleri Türkiye’ye geri gönderilmesine karar verdik.” dedi. Alekseyenko, 17 Ekim’de de Rusya’nın Karadeniz kıyısı Tuapse limanında 18,5 ton narı benzer gerekçeyle Türkiye’ye iade ettiklerini hatırlattı.

http://www.sozcu.com.tr/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir