Hangi gıdalar meme kanseri riskini azaltıyor?

-
Hangi gıdalar meme kanseri riskini azaltıyor?

Meyve tüketimi kansere karşı koruma sağlar mı? Yeni bir çalışma, 20 yaş altındaki genç kızların bol miktarda meyve tüketmesinin meme kanseri riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

Araştırmanın sonuçları 11 Mayıs 2016 tarihinde eski adaıyla British Medical Journal olarak bilinen BMJ dergisinde yayınlandı.

Ergenlik dönemi boyunca elma, muz ve üzüm tüketimi ile meme kanseri riskindeki düşüş arasında oldukça güçlü bir bağlantı bulunuyor. Söz konusu meyvelerin günde yarım porsiyon tüketimine kıyasla 3 porsiyonluk tüketim, orta yaşa gelindiğinde meme kanseri riskinin %25 azalmasıyla bağlantılı.

Araştırmacılar, genç yetişkinlerin portakal veya lahana tüketiminin de meme kanserine karşı koruma sağladığını ifade etti.

portakal-gidahatti

Çalışmanın yazarı, Boston’daki Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu beslenme bölümü araştırma görevlisi olan Maryam Farvid, yapılan çalışmanın, ergenlik döneminde fazla meyve tüketiminin düşük meme kanseri riskiyle ilişkili olduğunu gösteren ilk çalışma olduğunu ifade etti.

Diyetteki lif meme kanseri riskini azaltıyor

Çalışmanın gözleme dayalı olması nedeniyle neden ve sonuca ilişkin kanıtlar sunamadıklarının altını çizen Farvid, yalnızca meyve tüketimi ve meme kanseri riskinin azalması arasındaki ilişkiyi ortaya koyduklarını ifade etti.

Araştırma detayları

Çalışmada aratırmacılar 27 ile 44 yaş arasındaki 90.000 kadının 1991 yılında tamamladığı gıda anketlerini analiz etti. Gıda anketleri, yetişkinliği ilk yıllarındaki beslenme şekliyle ilgiliydi.

1998 yılında 44.000 kadın ikinci bir gıda anketini tamamladı. Bu ankette de, kadınların ergenlik boyunca tükettiği gıdaları hatırlayarak kaydetmesi isteniyordu.

Çalışmanın incelediği 20 yıllık dönemde, 3.200’ün üzerinde kadında invasif (yayılmacı) meme kanseri görüldü. Bu kadınların 1.350’sinin ergenlik dönemine ilişkin beslenme bilgisi mevcuttu.

Akdeniz Diyeti, meme kanseri riskini azaltıyor

uzum-gidahatti

Ergenlik döneminde meyve tüketimi kansere karşı koruma sağlıyor

Araştırma ekibi çalışma sonucunda ergenlik döneminde meyve tüketim miktarının fazla olmasının düşük meme kanseri riskiyle ilişkili olduğunu belirledi.

Çalışmanın beraberindeki bir editör yazısında, Oxford Üniversitesi’nden bir ekip, ergenlik çağındaki meyve tüketiminin koruyucu etkisi olduğuna karar vermek için daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu ifade etti. Oxford araştırmacıları bununla birlikte her yaştan insanın meyve ve sebze tüketimini arttırmasının faydalı olduğunu öne sürdü.

Bu görüşe katılan Farvid ve evde meyve ve sebze bulundurarak ve gençleri sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimseme konusunda teşvik ederek önemli bir katkı yapabileceğini sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir