Hamilelikte fazla kilo alma ve çocukluk obezitesi bağlantılı mı?

-
Hamilelikte fazla kilo alma ve çocukluk obezitesi bağlantılı mı?

Yapılan yeni bir çalışma, annenin gebelik döneminde fazla kilo almasının veya yüksek kan şekeri seviyesine sahip olmasının, çocukluk obezitesi riskini arttırdığını belirledi.

Çalışma sonuçları, Maternal and Child Health Journal dergisinde yayınlandı.

Çalışmanın başındaki isim, Kaiser Permanente Sağlık Araştırma Merkezi’nde kıdemli araştırmacı olan Dr. Teresa Hillier, annelerin gebelik döneminde yüksek kan şekerine sahip olması veya fazla kilo almasının bebeğin metabolizmasını etkilediğini ve çocukluk obezitesine zemin hazırladığını ifade etti.

Dr. Hillier, bu değişimin gerçek mekanizması konusunda emin olmadıklarını, bebeğin fazla kilonun etkilediği fazla beslenmiş ortama uyum sağladığını düşündüklerini söyledi.

gebelikte-beslenme-gidahatti

Araştırma detayları

Araştırmacılar ABD’nin 3 eyaletindeki (Oregon, Washington ve Hawaii) 24.000 anne ve çocuğundan elde edilen verileri analiz etti. Çocukların tamamı doğumda normal kiloda, 2,5 kilogram ile 4 kilogram arasındaydı ve 10 yaşına kadar takip edildi.

Obeziteye dikkat çekmek için 900 km pedal çevirecek

Çalışma, gebelik sırasında annesinin kan şekeri yüksek olan çocukların obezite riskinin fazla olduğunu belirledi. Annelerin gebelik döneminde şeker hastalığı yaşadığı, kan şekerinin en yüksek seviyede olduğu durumda ise riskin en yüksek olduğu görüldü.

gebelik-www.gidahatti.com

Hamilelik dönemindeki yüksek kan şekeri ve fazla kilolar çocukluk obezitesi riskini arttırıyor

Hamilelik döneminde normal kan şekeri düzeyine sahip olan annelerin çocuklarına kıyasla, anneleri yüksek kan şekerine sahip çocukların 10 yaş itibariyle fazla kilolu veya obez olma ihtimalinin %30 fazla olduğu belirlendi.

Annesi hamilelikte 18 kilogramdan az kilo alan çocuklarla karşılaştırıldığında, annesi 18 kilogramdan fazla kilo alan çocukların, 10 yaşına kadar fazla kilolu veya obez olma ihtimalinin yüzde 15 fazla olduğu tespit edildi.

Zayıflama ameliyatında kırık riski

Tıp Enstitüsü’ne (Institute of Medicine) göre, kadınlar hamilelik süresince 18 kilogramın üzerinde kilo almamalı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre, Amerikalı çocukların 3’te 1’i fazla kilolu veya obez.

Dr. Teresa Hillier “çocukluk obezitesi üzerindeki etkiyi belirlemek ve ele almak için bebeğin doğmasını bekleyemeyiz. Sağlıklı kilo alımı, sağlıklı kan şekeri ve sonuç olarak sağlıklı bir çocuk ile sonuçlanacak beslenme ve yaşam tarzı değişimleri konusunda yardımcı olmak için, annenin hamilelik döneminde müdahale etmemiz gerekiyor,” şeklinde yorum yaptı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir