‘Hafize Ana’ doğum gününde unutulmadı! İşte Adile Naşit’in hayatı ve kariyeri…

-
‘Hafize Ana’ doğum gününde unutulmadı! İşte Adile Naşit’in hayatı ve kariyeri…

Google, sinema ve tiyatro oyuncusu Adile Naşit’in 86. doğum gününe özel doodle hazırladı. Logoda, sanatçının efsane Hababam Sınıfı filmlerindeki “Hafize Ana” karakterine gönderme yapılarak, yemek dolu büyük tencereler ve bir kepçe de yer aldı. Adile Naşit canlandırdığı anne karakterleriyle, yakaladığı başarı sayesinde, kısacık ömründe onu milyonların gönlüne taşıyan bir sinema kariyeri sığdırdı. Peki, Adile Naşit kimdir?

adile-nasit-gidahatti

Türk sineması ve tiyatrosunun unutulmaz oyuncusu Adile Naşit,  17 Haziran 1930’da İstanbul’da dünyaya geldi. Naşit, 11 Aralık 1987’de, 57 yaşındayken hayatını kaybetti. Bugün yaşasaydı 86 yaşında olacak olan Adile Naşit, Hababam Sınıfı filmlerindeki “Hafize Ana” karakteriyle milyonların hafızasına kazındı.

adile-nasit-16-gidahatti

Adile Naşit kimdir?

Adile Naşit 14 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları, Çocuk Tiyatrosu’na girdi. Halide Pişkin’in grubunda “Her Şeyden Biraz” oyunu ile İstanbul turnesine çıkan Adile Naşit sonradan Muammer Karaca’nın tiyatrosuna girdi. 1948-1951 arasında komedyen Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile birlikte kurdukları toplulukta çalıştı.

adile-nasit-1-gidahatti

Sonradan 1954’te döndüğü Muammer Karaca tiyatrosunda 1960’a kadar çalıştı. 1961’de eşi Ziya Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit Özcan ile birlikte kurdukları Naşit Tiyatrosu dağıldıktan sonra, 1963’ten 1975’e kadar “Gazanfer Özcan – Gönül Ülkü” tiyatrosunda çalıştı. Tiyatro oyunlarının yanı sıra Hisseli Harikalar Kumpanyası, Neşe-i Muhabbet, Şen Sazın Bülbülleri gibi müzikallerde beğeni topladı.

adile-nasit-4-gidahatti

Sinemaya girişi 1947 yılında Seyfi Havaeri’nin yönettiği Yara filmiyle oldu. Ancak 1970’lerde filmlerde yoğun olarak rol almaya başladı. 1976’da İşte Hayat adlı filmdeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

adile-nasit-11-gidahatti

Hababam Sınıfı film serisindeki rolüyle büyük beğeni kazandı.

adile-nasit-14-gidahatti

1978’de Uluslararası Sanat Gösterileri’nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başladı. Daha çok Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet’in çektiği güldürü filmlerinde oynadı.

adile-nasit-3-gidahatti

TRT’de 1980 yılında TRT Ankara Televizyonu prodüktörlerinden İlhan Şengün’ün (1946-2003) yapımcısı olduğu Uykudan Önce isimli çocuk programıyla birlikte ‘masalcı teyze’ diye anılmaya başladı. Masal ve öykü anlattığı bu program tek kanallı televizyon döneminde çocuklar tarafından büyük ilgi gördü.

adile-nasit-15-gidahatti

Adile Naşit’in hayatındaki dönüm noktası!

Kahkahalarıyla bugün bile milyonlarca insanın kulaklarını dolduran Adile Naşit’in oğlu Ahmet Naşit Keskiner’in kalbi doğuştan delikti. İyileşmesi için Amerika’da ameliyat olması gerekiyordu ancak ameliyat masrafları tiyatrocu baba Ziya Keskiner ve anne Adile Naşit’in karşılayabileceği bir miktar değildi.

adile-nasit-9-gidahatti

1966’nın parası ile tam 100 bin lira gerekiyordu. Naşit ve Keskiner’in imdadına aynı sahneyi paylaştığı sanatçı arkadaşları yetişti. İstanbul Tiyatroları bir gecelik gelirlerini, yani 20 bin lira verdi aileye. Ve o dönemin gazetelerinin başlattığı kampanya ile ameliyat parası denkleştirilen Ahmet, Amerika’ya gitti ve ameliyatı gerçekleşti. Ancak Ahmet, annesinin gününden bir gün önce yani 16 Haziran 1966’da girdiği komadan bir daha uyanamadı. Oğlunun ölüm haberini İzmir’deki bir oyun öncesi alan Adile Naşit, bu habere rağmen sahneye çıktı ve bütün salonu kahkahalara boğdu. Ama acı bu olay tüm hayatını değiştirdi.

adile-nasit-6-gidahatti

Hafize Ana, evlat acısının ardından bir daha uçağa binmedi ve doğum günü kutlamadı. Tek çocuğu Ahmet’i 16 yaşında kaybettikten sonra iyice çocuklara yöneldi. Kendini tiyatroya, sinemaya ve çocuklara adayan Adile Naşit, uzun süre mücadele ettiği kansere yenik düştü. Adile Naşit, ardında kısacık yaşamına sığdırdığı sayısız film ve tiyatro oyunun yanı sıra ‘Kuzucuklar’ını bıraktı…

adile-nasit-12-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir