Hacettepe Üniversitesi’nden yerli aşıda büyük başarı!

-
Hacettepe Üniversitesi'nden yerli aşıda büyük başarı!

Türkiye’de ilk kez yerli morfin geliştirerek, ruhsatını alan Hacettepe Üniversitesi, yerli aşı konusunda yaptığı çalışmaları tamamladı. Üretilen Hepatit B aşısı ile üniversite-kamu-sanayi iş birliğinde, Türkiye’de aşı üretimi yapılabileceği gösterildi. Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Gümüşel, Türkiye’de Cumhuriyet’in ilk yıllarında aşı üretiminin yapıldığını ancak 1990’lı yılların ortasından itibaren üretimin durduğunu belirtti. Gümüşel, Türkiye’nin aşı konusunda dışa bağımlı hale geldiğine dikkat çekerek, ilk kez Hepatit B antijeni üretildiğini bildirdi.

Yerli morfine imza atan Hacettepe Üniversitesi, yerli aşı konusunda da sanayi iş birliğiyle çalışmalarını tamamlayarak, Hepatit B aşısı üretti.

Büyük bir başarıya imza atan Hacettepe Üniversitesi ayrıca, Türkiye’de ilk kez yerli morfin geliştirdi ve ruhsatını aldı.

hepatit-b-asisi-2-gidahatti

Gümüşel: Yerli aşı üretimi doksanlı yıllarda durdu

Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Gümüşel, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, araştırma ve geliştirmenin tıp biliminin temeli olduğunu belirtti. Gümüşel,  Türkiye’de Cumhuriyet’in ilk yıllarında aşı üretiminin yapıldığını ancak 1990’lı yılların ortasından itibaren bunun durduğunu ve ülkenin bu alanda dışa bağımlı hale geldiğini vurguladı.

prof.-dr.-bulent-gumusel-gidahatti

Türkiye ilk kez Hepatit B antijeni üretildi

İlk yerli aşı geliştirme çalışmalarından olumlu sonuç alındığının müjdesini veren Prof. Dr. Gümüşel, “Çalışmalar sonucunda 14 Mayıs 2016 tarihi itibariyle Hacettepe Üniversitesi bünyesinde Eczacılık Fakültesinin yürütücülüğünde, ülkemizde ilk kez Hepatit B antijeni üretildi. Böylece üniversite-kamu-sanayi iş birliğiyle Türkiye’de aşı üretiminin mümkün olacağı bir kez daha gösterildi.” İfadelerini kullandı.

Prof. Dr. Sevda Şenel tarafından yürütülen proje hakkında bilgi veren Gümüşel, ekipte kendisinin yanı sıra Prof. Dr. Neslihan Gürsoy, Prof. Dr. Meral Sağıroğlu, Doç. Dr. Emirhan Nemutlu, Doç. Dr. Pınar Erkekoğlu’nun da bulunduğunu belirtti.

hepatit-b-asisi-gidahatti

“Sağlık Bakanlığı’ndan destek bekliyoruz”

Gümüşel, şunları kaydetti:

“Bundan sonraki aşamada Sağlık Bakanlığı’nın ve ilgili kuruluşlarının desteği ülkemizdeki aşı AR-GE ve üretimi için çok önemli. Çünkü, aşıların büyük çoğunluğu kişi bazında satın alınarak değil Bakanlık ihalesiyle alınarak ulusal aşı programı doğrultusunda hedef grupların, özellikle çocukların aşılanması şeklinde kullanılıyor.

hepatit-b-asisi-3-gidahatti

Yerli aşı üretiminin başlangıçtaki maliyeti, halen ihaleye giren aşılar için verilecek fiyatlardan daha yüksek olacaktır. Ancak Sağlık Bakanlığının ilk defa üretimi gerçekleştirilen Hepatit B aşısının piyasaya çıkarılması için destek vermesini bekliyoruz. Biz Hacettepe olarak söz verdik ve yaptık.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın