Günümüz annelik trendi: Mükemmellik…

-
Günümüz annelik trendi: Mükemmellik...

Değişen zaman ile birlikte, kadınların iş hayatında daha aktif bir rol üstleniyor. İyi bir eş, anne, ev kadını ve iş hayatındaki sorumlulukları iç içe giriyor. Bütün bu roller arasında sıkışıp kalan kadınlarda, bir süre sonra anneliklerini sorgulama, suçluluk gibi duygu karmaşası yaşanıyor. Anne üstlendiği bu roller ile başa çıkabilmek için ‘mükemmel anne’ sendromuna yakalanıyor.  Bu nedenle çocukluğun erken döneminde katı kurallar ile disiplinli bir birey yetiştirme kaygısı ve “dil öğrensin, yüzme kursuna gitsin, keman çalsın, organik beslensin, bilimle ilgilensin, belgesel izlesin” gibi dayatmalarla çocuğa birçok nitelik kazandırma çabasına içine giriyor. Psikolog Reyhan Algül, “Hepsindeki ortak nokta; çocuğun daha iyi bir hayatı olması için yapılan fedakâr tutumlar ve arayışlardır” diyerek, annenin mükemmel olmaya çalışmasının, zaman içinde çocuğunun mükemmel olmasını istemesine ve bu durumun hem anne hem çocuk için bazı olumsuzluklara yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Psikolog Reyhan Algül,Mükemmellik sendromu annede yetersizlik duygusuna, kendini suçlamaya ve aşırı kaygıya neden olabilirken, çocukta yeme ve uyku sorunlarından inatçılık ve okuldan bıkmaya dek birçok sorunla kendini gösterebiliyor. Bu olumsuzluklar ileri yaşlarda da etkisini gösterebilmektedir. Her istediğini elde edebileceğini, mükemmel ve kusursuz olduğunu zannederek büyüyen çocuk gerçek hayatta engellenmelerle, retlerle ve başarısızlıkla karşılaştığında büyük hayal kırıklığı yaşamaktadır, özgüven kaybı yaşayabilmektedir” diyerek ailelere önemli uyarılarda bulunuyor.

annelerde-mukemmellik-sendromu-2-gidahatti

Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül, anneleri mükemmelliğe iten 6 nedene dikkat çekerek şu uyarılarda bulundu:

  • Her insanda var olan narsisistik yön

Çocuk sahibi olmak dünyadaki en sorumluluk isteyen ve en ağır iş olmasının yanında aynı zamanda  insandaki narsisistik yönü de ortaya çıkarabilen bir durum. ‘Benim çocuğum’ fikri, zaman zaman çocuğu ve kendini mükemmel görmek isteme eğilimini oluşturabiliyor.  Freud de bu konuda; çocukların aileleri tarafından, kendi yapamadıklarını yapacak veliahtlar olarak algılandıklarına dikkat çekmiştir.

  • Bağlılık değil bağımlılık

Çocuğunu kendinden ayrıştıramayan, aslında kendi bağımlılıklarının telafisi olarak çocuğunu kullanan ebeveynler çocuklardaki bağımlılığı artırıyor.  Tabi ki ebeveynlerin büyük çoğunluğu bunları kasıtlı  yapmıyor. Hatta farkında bile değiller. Ancak her çocuğun ebeveyninden bağımsız bir varlık olduğunu unutmamak gerekiyor. Annelerin çocuğunun özerkliğini teşvik etmesi ve desteklemesi yapabilecekleri en doğru davranış.

annelerde-mukemmellik-sendromu-3-gidahatti

  • Ah şu trendler

Dönemin ruhu da ebeveynlik stilini belirliyor. Toplum ve medyada çocuk için daha çok şey yapmak daha iyi ebeveynlikmiş gibi algılatılıyor. Bu nedenle aileler, özellikle de çalışan anneler çok daha fazlasını yapmaları gerektiğine inanıyorlar.

  • Aşırı Endişe

Ebeveynler çocuklarının psikolojisinin bozulacağından aşırı endişelenmeye başladıkları için onun her dediğini yaparak, ruhsal yönden örselememeye çalışıyorlar. Oysa bir annenin çocuğuna yapabileceği en büyük kötülüklerden biri onun her istediğini yapmak!

  • Geçmişin Telafisi

Ebeveynler, geçmişte kendi anne-babalarının yaptıkları hataların bilincine vardıkları ve bugünkü yaşamlarının nasıl etkilendiği fark ettikleri için bu hataları kendi çocukları üzerinde yapmamaya çalışıyorlar. “Benim yaşadığımı çocuğum yaşamasın!” diye düşünüyorlar.

  • Çocuk Sayısı ve Çalışan Ebeveyn

Çocuk sayısının azalması, ebeveynlerin çocuklarıyla daha çok ilgilenmelerine neden olduğu gibi, uzun çalışma saatleri ve annelerin de çalışma hayatında olması bazen çocuğuna “yeterince vakit ayıramadığını” düşünmesine neden olabiliyor. Bu nedenle anneler çocuğuyla geçirdikleri zamanda “bari onu mutlu edeyim” diyerek aşırı ilgi gösterebiliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir