Güneydoğu mutfağı, diyabete neden oluyor

-
Güneydoğu mutfağı, diyabete neden oluyor

Türkiye’de diyabet artış hızının dünya ortalamasının iki kat üzerinde olduğunu belirten Prof. Dr. Temel Yılmaz, çizerek, “Türkiye’de diyabetin en yüksek oranının Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve bu mutfağın etkili olduğu şehirlerde olduğunu görüyoruz. Güneydoğu Anadolu mutfağı fast fooda dönüştü ve tüm Türkiye’ye yayıldı” dedi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve İ.Ü. Diyabet Araştırma ve Uygulamaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Temel Yılmaz, Türkiye’de diyabet artış hızının dünya ortalamasının iki kat üzerinde olduğunun altını çizdi. Türkiye’de diyabetin en yüksek oranının Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve bu mutfağın etkili olduğu şehirlerde olduğunu belirten Yılmaz, “Güneydoğu Anadolu mutfağı fast fooda dönüştü ve tüm Türkiye’ye yayıldı” dedi.

diyabet-gidahatti

Diyabet son 10 yılda yüzde 100 arttı

Prof. Dr. Yılmaz, “Dünya Sağlık Örgütü’nün 1996 yılında Türkiye ilişkili olarak 2025 yılında Türkiye’de diyabet prevelansı (belirli bir zaman ve nüfus diliminde hastalık oranı) yüzde 7 olmak gibi bir öngörüsü var. Bu rakama biz Türkiye olarak 2000 yılında ulaştık. Yapılan çalışmalarda diyabetin son 10 yıl içinde yüzde 90 ile 100 arttığını gördük. Ülkemizde yaklaşık 8 ile 10 milyon arasında diyabet var. Bunların yaklaşık 7 milyonu diyabetle ilişkili ilaç kullanıyor” ifadelerini kullandı.

Küresel peynir piyasası 2019’da 100 milyar dolara ulaşacak

kalp-kapakcigi-gidahatti

Kalp ve koroner hastalıklarının nedeni diyabet

Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan kalp ve koroner hastalıklarının en önemli nedeninin diyabet olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Temel Yılmaz, “Hipertansiyon, obezite, felç, böbrek yetersizliklerinin en önemli sebebi de diyabet. Diyalize giren her iki hastadan biri diyabetlidir. Diyabet tek başına ölüm nedenleri arasında ise dünyada 6’ncı sırada yer alıyor. Diyabet, hem kendisi ölüm nedenleri içinde ilk altıda, hem de en önemli ölüm nedenleri sıralamasında yer alan hastalıkların sebebi. Onun için diyabet ülkemiz için hastalık ve ekonomik yük olarak Türkiye’nin gündeminde olan önemli sorunlardan birisi” diye konuştu.

diyabetli-cocuklar-gidahatti

 

Diyabetin nedeni, 21. yüzyılın yeni hayat modeli

Diyabetin tüm dünyada artmasına rağmen Türkiye’de iki kat daha hızlı artmasını değerlendiren Prof. Dr. Temel Yılmaz, “Diyabet dünyada neden hızlı artıyor. 21. yüzyılın yeni hayat modelinden kaynaklanıyor. Gelişen ileri teknoloji, bizi hareketsiz hale getiriyor. Stres etkisinin yanında yiyecek kültürlerimiz değişti. Hızlı tüketilen yiyeceklere yöneldik. Dünya Sağlık Örgütü, diyabetin artış hızını salgın olarak ele alıyor. Birleşmiş Milletler kendi tarihinde sıtma, tüberküloz AIDS’ten sonra diyabetle ilgili olarak toplanarak, dünyadaki tüm ülkeleri global sağlık felaketi ile uyarmak zorunda kaldı. İlk 3 hastalık mikrobik hastalık ama diyabet mikrobu, virüsü olmayan salgın şeklinde çok hızlı yayılan bir hastalık. Çocukların 3’te 1’i obez. Diyabet artık 20’li yaşlarda başlamaya başladı. Önümüzdeki yıllarda bu yaş küçülecek ve sayı daha da artacak” dedi.

Slow Food niye yaygınlaşamadı?

guneydogu-yemekleri-2-gidahatti

Diyabetin en yüksek olduğu yer Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Prof. Dr. Temel, diyabetin Türkiye’deki hızlı artışını ise şöyle anlattı: “Türk insanı teknolojiyi seviyor ve tutkunu oluyor. Şehirde yürürseniz herkesin elinde akıllı telefon Ipad var. Sporu sevmiyoruz. Kültürümüzde spor yapma diye bir olgu oturmamış. Bizim kültürümüzde dinlenme var. Beslenme biçimimiz ise en önemli etken. Türkiye’de diyabetin en yüksek oranının Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve bu mutfağın etkili olduğu şehirlerde olduğunu görüyoruz. Dünyada ise diyabetin artış hızının Ortadoğu olduğunu görüyoruz. Ortadoğu ve Güneydoğu Anadolu mutfağı fast fooda dönüştü ve tüm Türkiye’ye yayıldı.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir