Günde 2 kupa siyah çay kan kanserinden koruyor

-
Günde 2 kupa siyah çay kan kanserinden koruyor

Siyah çay Türk kültüründe sofraların, muhabbet ortamlarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.  Günlük yaşamda önemli bir yere sahip olan siyah çayın birçok faydası bulunuyor. İtalya’da yapılan bir araştırma, günde 2 kupa siyah çay içmenin kan kanseri riskini azalttığını ortaya çıkardı.  İngiltere’de yapılan başka bir araştırmada ise özellikle çam ve limon kokuları içeren çeşitli oda spreyleri, mumlar ve temizlik malzemelerinin içinde bulunan maddelerin kapalı ortamda kansere yol açan formaldehit maddesine dönüştüğü tespit edildi. Zihinsel aktivite ve konsantrasyon gücü sağladığı bilinen siyah çayın faydaları neler? Detaylar haberimizde…

Dördüncü Lösemi Lenfoma Miyelom Hastaları Kongresi’nde konuşan Ankara Üniversitesi Hemotoloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selami Koçak Toprak, kan kanseri olmak istemeyenlerin kimyasallardan, tütünden ve obeziteden uzak durması gerektiğine dikkat çekti.


Siyah çay, sağlığa iyi geliyor

İngiltere’de yapılan çalışmada özellikle çam ve limon kokuları içeren çeşitli oda spreyleri, mumlar ve temizlik malzemelerinin içinde bulunan maddelerin kapalı ortamda kansere yol açan formaldehit maddesine dönüştüğü tespit edildi. İtalya’da yapılan bir araştırmanın ise saç boyasının lenfoma kanseri gelişme riskini artırdığı tespit edildi.

siyah-cayin-faydalari-2-gidahatti

İtalya’da yapılan bir diğer araştırmada, 9 yıl boyunca günde 2 büyük kupa siyah çay içenlerde ise kan kanseri riskinin azaldığı belirlendi.  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi hematoloji bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Muhit Özcan ise kan kanseri tedavi oranının yüzde 90’lara kadar çıktığı ancak hem dünyada hem de Türkiye’de kan kanseri görülme oranının binde 8 oranında arttığı bilgisini verdi.

Siyah çayın faydaları neler?

Diş çürüğüne, diş eti ve ağız hastalıklarına yol açan bakterilerle savaşan siyah çay, Hollandalı bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, kalp krizi riskini azaltıyor. Günde en az 2 bardak siyah çay içenlerin, içmeyenlere oranla kalp krizi geçirme risklerinin daha az olduğu yapılan araştırmayla ortaya çıkarıldı.


Siyah çaydan sonra yeşil çayda demini alacak!

siyah-cayin-faydalari-3-gidahatti

 

Duş sırasında siyah çay ile yapılan masaj sayesinde ciltte bulunan yağ oranını azaltmak mümkün. Yara temizlenmesinde, pamuk yardımıyla pansuman yapıldığında siyah çay  antibiyotik etkisi yaratıyor.

siyah-cayin-faydalari-4-gidahatti

Metabolizmayı güçlendirerek, kan dolaşımına fayda sağlayan siyah çay,  boşaltım sistemine etki ediyor ve idrarın dışarı atılımını kolaylaştırıyor. Ayrıca yapılan bazı araştırmalarda, düzenli siyah çay tüketimi kemik yoğunluğunu  arttırmada son derece etkili.  İçerdiği flavonoidler ve östrojen etkisi nedeniyle daha güçlü kemiklere sahip olmak mümkün.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir