Günde 1 yumurta tüketerek sağlık puanınızı yükseltin

-
Günde 1 yumurta tüketerek sağlık puanınızı yükseltin

Eksikliğinde halsizlik, hafıza zayıflığı, cilt kuruluğu, kalp hastalıkları ve kan dolaşımının zayıflaması gibi sorunlara neden olan omega 3 vitamini için ideal kaynaklardan biri olan yumurtanın faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar tarafından ‘örnek protein’ olarak nitelendirilen yumurta, kanser ve artrit gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini de azaltıyor. Uzman Diyetisyen Nil Şahin Gürhan, mutlu bir mevsim geçişi yapmak isteyenlere “Günde 1 yumurta tüketin” tavsiyesinde bulundu.  

Besin değeri açısından oldukça zengin olan yumurta,  günlük protein gereksinimini karşılamaya yardımcı. Nil Şahin, “Ani sıcaklık değişiklikleri nedeni ile bünyelerimiz hastalıklara daha korunmasız hale geliyor ve bu değişimler insanları mutsuzlaştırıp enerjilerini düşürebiliyor. Günde 1 yumurta tüketerek tüm bu olumsuzlukların üstesinden gelmek mümkün. Yumurta içeriğindeki selenyum, demir gibi elementler sayesinde mutluluk kaynağı” diye konuştu.

Akşam yemeğinde bir kadeh şarap, diyabete iyi gelir!

yumurta-gidahatti

Beynin işlevini artırıyor

Yumurtayı ‘örnek protein’ olarak nitelendiren Nil Şahin Gürhan, çocukluk çağından yaşlılık dönemine kadar her zaman tüketilebileceğini de hatırlattı. Geçmiş yıllarda yüksek kolesterol korkusu nedeniyle kalp-damar hastalarının yumurtadan uzak durmak zorunda kaldığını ancak günde bir tane yumurtadan fazla tüketilmediği takdirde; yumurtanın vücuttaki iyi ve gerekli olan kolesterolü artırıcı etkisinin olduğunun ispatladığını da vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin, “Yumurtanın içeriğindeki A ve D vitaminleri, demir, selenyum, çinko, kolin gibi elementler bağışıklık sistemini güçlendirmeden kemik gelişimine, kandaki oksijenin taşınmasından beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesine kadar birçok fayda sağlıyor. Günde 1 yumurta tüketerek sağlık puanınızı yükseltebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Yetersiz beslenme tedavisinde Omega-3 ihmal ediliyor

yumurta-gidahatti-kalp

10 dakikadan fazla kaynatmayın

Beslenme Uzmanı Nil Şahin, yaz yaklaşırken kilosuna ve beslenmesine dikkat edenlere yumurtayı sağlıklı tüketmenin ipuçlarını da verdi. İşte uzmanından ipuçları;

– Yumurtayı 10 dakikadan fazla kaynatmayın. Kaynadıktan sonra da sadece 4 dakika pişirin.

– Yumurtayı sadece haşlayarak yemeyin. Menemen, sebzeli, domatesli, dereotlu, biberli gibi değişik alternatiflerle veya omlet şeklinde de tüketin.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın