Gümrük Birliği güncellemesi için önemli mutabakat!

-
Gümrük Birliği güncellemesi için önemli mutabakat!

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren raporun kabulü tepki çekerken, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Üyeleri Johannes Hahn ve Violeta Bulc ile görüşmelerinde, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecinin siyasi engellere takılmaması gerektiği dile getirildi. Tarım tavizlerinin genişletilmesi de gündemde…

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında, Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi sürecinin her iki tarafa fayda sağlayacağı ve sürecin siyasi engellere takılmaması gerektiği konusu bir kez daha teyit edildi.

nihat-zeybekci-johannes-hahn-gorusme-gidahattiHahn ve Bulc ile görüştü

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AB Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Komiseri Johannes Hahn ve AB Komisyonu Ulaştırmadan Sorumlu Komiseri Violeta Bulc ile Bakanlıktaki makamında ayrı ayrı görüştü.

Ekonomi Bakanlığı’nın açıklamasına göre, görüşmelerde taraflar; Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği için önemli bir adım olduğunu, her iki tarafa da fayda sağlayacak sürecin siyasi engellere takılmaması gerektiğini ve resmi müzakerelerin bir an önce başlaması yönünde niyetlerini beyan ettiler. Her iki görüşmede, resmi müzakerelerin başlaması amacıyla karşılıklı olarak atılacak adımlar istişare edildi.

tahil-tarla-gidahattiTarım tavizlerinin genişletilmesi de gündemde

Bu çerçevede, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecinde;

Yapısal sorunların giderilmesi amacıyla AB’nin Gümrük Birliği ile ilgili karar alma süreçlerine etkin bir şekilde katılım sağlanması,

Türkiye’nin AB’nin STA’larından eşzamanlı yararlanmasını sağlayacak bir mekanizma tesis edilmesi ve karayolu kotalarının kaldırılması,

İkili ticari ilişkilerin geliştirilmesi kapsamında taraflar arasında hizmet ticareti, kamu alımları ve e-ticaret alanlarında liberalizasyon sağlanması, mevcut tarım tavizlerinin ise genişletilmesi kapsamında, müzakerelerin yürütülmesi hususlarında fikir birliği olduğu ifade edildi.

nihat-zeybekci-violeta-bulc-gidahatti“Karayolu kotaları Gümrük Birliği ile bağdaşmıyor”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; AB Komisyonu Ulaştırma Komiseri Violeta Bulc ile görüşmesinde, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi süreci kapsamında uzun zamandan beri gündemde olan ve Gümrük Birliği ile bağdaşmayan karayolu kotaları sorununun çözülmesi konusunda ivedilikle çalışmalara başlanması gerektiğini belirterek, ortak ulaştırma projelerinin başarıya ulaşmasının önemini de vurguladı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir