Göç temalı Dünya Gıda Günü için anlamlı etkinlik!

-
Göç temalı Dünya Gıda Günü için anlamlı etkinlik!

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) bu yılın temasını “Göçün geleceğini değiştirin. Gıda güvenliğine ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın” olarak belirlediği Dünya Gıda Günü dolayısıyla, Suriyeli mülteci ve Türkiyeli gençlerden oluşan Bizim Koro, 18 Ekim’de bir konser verecek. 

16 Ekim Dünya Gıda Günü etkinlikleri, 18 Ekim’de Ankara’da düzenlenecek Suriyeli mülteciler ve Türkiyeli gençlerin oluşturduğu çok sesli koro konseriyle devam ediyor.

bizim-koro-gidahattiİngilizce, Türkçe ve Arapça şarkılar söyleyecekler

Göç ve yerinden edilme gibi dünyanın günümüzde karşılaştığı en büyük sorunlarından birini tartışmayı amaçlayan bu yılki Dünya Gıda Günü etkinlikleri, 35 Suriyeli ve 35 Türkiyeli gençten oluşan çok sesli Bizim Koro’nun İngilizce, Türkçe ve Arapça şarkılardan oluşan konseriyle devam edecek. Konser, Yenimahalle Belediyesi ve İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) tarafından ortaklaşa düzenleniyor.

İGAM Başkanı Metin Çorabatır, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın açılış konuşmalarıyla başlayacak olan etkinlik, Bizim Koro Konseri, Doruk Görkem Tokur’un piyano performansı ve Kültür Bakanlığı Devlet Çok Sesli Gençlik Korosu konseri ile sona erecek.

bizim-koro-ekip-gidahattiBizim Koro

Genç mültecilerin müzik yoluyla sosyal entegrasyonu ve uyumları için kurulan Bizim Koro, ülkelerindeki iç savaş veya baskılar nedeniyle Türkiye’ye sığınan ve uluslararası koruma ya da geçici koruma statüsü altında bulunan 35 genç ile Türkiye vatandaşı 35 gençten oluşuyor.

Dünya Gıda Günü

Her yıl 16 Ekim’de, FAO’nun 1945 yılındaki kuruluşunu hatırlamak için Dünya Gıda Günü kutlanıyor. Dünya üzerinde 150’den fazla ülke, herkesin açlığa karşı mücadele için çalışmasının, sağlıklı ve aktif yaşamlara sahip olmaya yetecek kadar gıdaya sahip olmanın önemini vurgulamak için etkinlikler düzenliyor.

fao-logo-bina-gidahattiDünya Gıda Günü 2017 etkinlikleri, bu yılın teması olarak belirlenen “Göçün geleceğini değiştirin. Gıda güvenliğine ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın” kapsamında gerçekleştiriliyor.

Göçün sebepleri ve etkileri, FAO’nun açlıkla mücadele ve gıda güvenliği sağlama, kırsal yoksulluğu azaltma ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını teşvik etme konusundaki küresel hedefleriyle yakından ilişkili. FAO; zorunlu kırsal göçün ve çaresizlikten göçün temel nedenlerini bulmak; aynı zamanda düzgün, insani ve düzenli göçün faydalarını kolaylaştırmada önemli bir role sahip.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir