Glütensiz gıdalar tüm çocuklar için faydalı mı?

-
Glütensiz gıdalar tüm çocuklar için faydalı mı?

Glütensiz gıdalar çölyak hastası çocuklar için oldukça önemli. Ancak glütensiz gıdalar çölyak hastası olmayan çocuklar için daha sağlıklı değil.

Çölyak hastalığı, glüten isimli proteini karşı aşırı hassasiyete ve glütenli gıdaların sindiriminin zor hale gelmesine neden oluyor, bağırsaklara zarar verebiliyor.

Çölyak hastalığı teşhisi konan çocukların aileleri, çocuklarına glüten içermeyen gıdalardan oluşan bir diyet sağlamak zorunda kalabiliyor.

ekmek-gidahatti

Glütensiz beslenme

İnsan beslenmesinde oldukça büyük bir yer tutan buğday ve bazı diğer tahıllarda yaygın bir şekilde bulunabilen glütenden uzak durmak zor olabiliyor.

Öte yandan gittikçe artan sayıda aile daha sağlıklı olduğunu düşünerek, glütenden uzak durmasını gerektirecek tıbbi bir zorunluluğu olmayan çocuklarını glütenden uzak tutmaya çalışıyor.

New York Presbyterian/Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Dr. Norelle R. Reilly, 13 Mayıs 2016 tarihinde Journal of Pediatrics dergisinde konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Dr. Reilly, bazı ebeveynlerin diyetisyenle görüşmeden veya çölyak hastalığı testi yaptırmadan, daha sağlıklı bir alternatif olduğunu düşünerek çocuklarını glütensiz bir diyete soktuklarını ifade etti.

Çölyak hastalarına özel glütensiz tarhana

cocuklar-gidahatti

Glütensiz gıdalar, çölyak hastası olmayan çocuklar için daha sağlıklı anlamına gelmiyor

Glütensiz gıdalar çölyak hastası çocuklar için şiddetle tavsiye edilen önemli ürünler olsa da, bu ürünler hasta olmayan çocuklar için daha sağlıklı değil.

Glütensiz gıdalar daha fazla yağ, şeker veya sodyum içerebiliyor ve bu nedenle istenmeyen kilo alımına yol açabiliyor. Glüten gıdalara yapı ve tat sağladığından, glüten içermeyen gıdalarda bunu dengelemek için başka bileşenler kullanılabiliyor.

Un ve irmik çeşitlerine glutensiz ürünleri ekledi

Dr. Reilly, glütensiz ürünlerde vitamin ve mineral takviyelerin pek bulunmadığını, glütensiz bir diyetle beslenen çocukların lif, demir ve B vitamini gibi unsurları daha az alabildiğini belirtti.

Glütensiz ambalajlı gıdaların, glütenli denk ürünlere kıyasla yağ ve şeker içeriği bakımından daha yoğun olduğunu söyleyen Dr. Reilly, glütensiz bir diyetle beslenenlerin daha fazla yağ ve kalori aldığının belirlendiğini ve glütensiz diyete başlandıktan sonra obezite, aşırı kilo ve insülin direnci ve metabolik sendrom başlangıcı görülebildiğini sözlerine ekledi.

Dünyanın en büyük bağımsız ürün test etme ve tüketici koruma örgütlerinden olan Consumer Reports tarafından 2014 yılında yapılan bir analize göre, glütensiz ürünlerin birçoğu pirinç esaslı bileşenler içeriyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın