“Gıdanın önemini biliyorum. Bakanlık tam doktora göre”

-
“Gıdanın önemini biliyorum. Bakanlık tam doktora göre”

Gıdanın önemini bilen bir insan olduğunu belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Fakıbaba doktordur’ dediler. 1-2 gün geçti alıştım. Sonra baktım ki bu bakanlık tam doktora göre. Çünkü her şeyin başı sağlık. Yapacaklarımızı biliyoruz. 3 sene içerisinde şu et işini halletmemiz gerekiyor.” dedi.

Bir dizi program için hafta sonunu Adıyaman’da geçiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ilk olarak Cumartesi günü Türkiye Petrolleri Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda düzenlenen Adıyaman İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı’na katıldı.

ahmet-esref-fakibaba-adiyaman-tarim-toplantisi-gidahattiGıda, tarım ve hayvancılık alanında, birlik ve beraberlik içerisinde takım ruhuyla herkesi kucaklayan, üretici ve tüketiciyi de kucaklayan, onlara önem veren bir anlayışla çalışmaları olduğunu vurgulayan Fakıbaba, “Bu çalışmaların semeresini alacağımıza ben şahsen inanıyorum. Yeter ki birbirimize karşı güven ve samimiyet olsun.” diye konuştu.

“2019’a kadar yapacak çok şeyimiz var”

Adıyaman programının ikinci gününde Kahta ilçesine bağlı Tuğlu köyündeki Badem Hasat Şenliği ve Makina Dağıtım Töreni’ne katılan Bakan Fakıbaba, bölge halkının su olmadığı halde çalışarak üretim yaptığını, susuz arazilere su getirdiğine işaret etti.

Halkın refah seviyesini daha da artırmak için bürokratların ve siyasilerin gece gündüz demeden çalıştığını, bakanlık görevine geldiği günden beri daha fazla toprağı suyla buluşturmayı, daha bilinçli üretici profili oluşturmayı kendilerine görev bildiklerini belirten Fakıbaba, bademin ve Adıyaman’ın önemine dikkat çekti.

“Her şeyin başı sağlık”

Fakıbaba, “Gıdanın önemini bilen bir insanım. ‘Fakıbaba doktordur’ dediler. 1-2 gün geçti alıştım. Sonra baktım ki bu bakanlık tam doktora göre. Çünkü her şeyin başı sağlık. Yapacaklarımızı biliyoruz. İnşallah şu et işini halletmemiz gerekir. 3 sene içerisinde şu et işini halletmemiz gerekiyor.” dedi.

Türkiye’nin yıllık 150 milyon dolar badem ithalatı yaptığını belirten Fakıbaba, şunları kaydetti:

“Siz yaptığınız çalışmalarla bu paranın dışarı gitmesini engelliyorsunuz. Özellikle 2019’a kadar yapacak çok şeyimiz var. 2019’a kadar çok çalışacağız. En azından bu bölgenin çocuğu olarak, benim bu toprağın oy potansiyelini artırmam lazım. Allah hepinizden razı olsun. Hep beraber olacağız, diri olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız. Türk’ü, Arap’ı, Laz’ı fark etmez. Ayrım yok. Ayrım yapanın gözü çıksın. Bu ülke hepimize yeter.”

Bundan sonraki süreçte Türkiye’nin her bölgesinde suyla buluşturulan toprak miktarını artırmayı hedeflediklerini belirten Fakıbaba, terör örgütlerine meydan vermeyeceğini aktararak, bu konuda örgüt mensuplarına prim verilmemesi için de vatandaşlardan söz aldı.

ahmet-esref-fakibaba-badem-gidahattiAçılış konuşmalarının ardından badem bahçesine giren protokol üyeleri, temsili hasat gerçekleştirdi.

“Ana olmadan dana, dana olmadan et ve süt olmaz”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, süt toplama tesisinin açılışı ve hayvan dağıtımı nedeniyle Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliğinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada da, 20-25 gündür uğraştıkları konuların başında etin yer aldığını bildirdi. Fakıbaba, şöyle devam etti:

“20-25 gündür et, et, et. Ama sadece ateşi söndürmeye çalışıyoruz. Acaba geçici olarak biz eti nasıl piyasada bollaştırabiliriz? Yoksa kalıcı olarak neler yapılacağını çok iyi anlattı arkadaşlarım. Yani acil eylem planı çerçevesinde hızlı şekilde hareket etmek için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Allah’ın izniyle bunu başaracağımıza inanıyoruz. Daha sonra asıl mesele geliyor, orta ve uzun vadeli çalışmalar.

ahmet-esref-fakibaba-adiyaman-gidahattiOrta ve uzun vadede bana göre sivil toplum örgütleri içerisinde en fazla irtibat içerisinde olacağımız şey damızlık birlikleri. Çünkü ana olmadan dana olmaz, dana olmadan et ve süt olmaz. Tabi buna bir de yemi eklememiz lazım. Sizlerin damızlığınız olacak, girdi maliyetleriniz ucuzlayacak. Yani kabaca anası olacak, anadan dana olacak, danadan et ve süt olacak milletin önüne sunacaksınız.”

Bölgede en kısa süre içerisinde hayvancılık çalıştayı yapılacağını ve sorunları giderebilmek için çalışmalar yapacaklarını dile getiren Fakıbaba, halk mutlu oldukça kendilerinin de mutlu olacağını, bu yüzden iyi şeyler başarabilmek için bölge insanının duasına ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Üreten insanlara hayran ve üreticilerin ellerini öpen bir kişi olduğunu belirterek, ülkesini seven insanlar olarak canlarını feda etmeye hazır olduklarını kaydeden Bakan Fakıbaba, parti ayrımı yapmaksızın insan odaklı çalışacaklarını vurguladı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir