Gıdaları uygun şartlarda saklamak kanserden koruyor!

-
Gıdaları uygun şartlarda saklamak kanserden koruyor!

Tıbbi Onkoloji Uzmanı, Doç. Dr. Ramazan Yıldız, gıdaların uygun şartlarda saklanmasının mide kanseri riskinin azalmasında önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Doç. Dr.  Yıldız mide kanseri hakkında önemi bilgiler paylaştı.

Mide kanserinde erken tanının önemli olduğunu belirten Tıbbi Onkoloji Uzmanı, Doç. Dr. Ramazan Yıldız, “Hastalarımız şikayetleri olduğu zaman en erken şekilde doktorla iletişime geçmelidir. Kanser sürecini erken anlamak çok önemlidir.

Öncelikle hücreler normal büyürler ama belli bir noktadan sonra normal bir hücre büyümesi belli bir kitle oluşturur. Sonraki süreçlerde mide kanserinin oluşmasını sağlar” dedi.

Gıdaların uygun şartlarda saklanması mide kanserinden koruyor

Mide kanserinin sıklığının yaşla orantılı olduğunu aktaran Yıldız, “Sigaranın da mide kanserinde etkisi var. Gıdaların uygun şartlarda saklanması mide kanserinin azalmasında önemli bir faktördür. Geçmişte buzdolabının olmadığı dönemlerde mide kanseri daha sıktı.

Şu anda gıdaları daha uygun şartlarda saklayabiliyoruz. Gıdaların fazla salamura edilmesi, kızartma şartlarının uygun şartlarda yapılmaması ve meyve ile sebze beslenmesinin az olması mide kanserinin en sık olma sebepleri arasında yer alır” ifadelerini kullandı.

Mide kanseri belirtilerini atlamayın!

Mide kanseri hastalarında midede ekşime, yanma gibi şikayetler olduğunu dile getiren Yıldız, “Hastaya verilen tedavilerle midedeki ekşime, yanma şikayetleri geçmiyorsa endoskopi yapmakta fayda var.

Yapılan endoskopi ile tanı konulduktan sonra hastalığın evrendirilmesi yapılır. Evrendirilme yapıldıktan sonra hastada uzak yayılımı yoksa erken dönemlerde ameliyat en önemli seçenektir. Eğer hastalık ileri evredeyse ve cerrahi yapılamıyorsa kemoterapi yapılır” şeklinde konuştu.

İHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir