Gıda ve içecek sektörü, siber saldırı tehdidi altında!

-
Gıda ve içecek sektörü, siber saldırı tehdidi altında!

Siber saldırılarda yeni hedefin gıda ve içecek sektörü olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre,  siber suçlular son dönemde yiyecek ve içecek şirketlerini para sızdırmak ve kar elde etmek için hedef alıyorlar. Yakın gelecekte siber saldırıların sektör şirketlerine çok daha büyük zararlar vereceği belirtiliyor.

Merkezi ABD’de bulunan Marsh & McLennan Şirketler Grubu çatısı altında hizmet veren dünyanın lider sigorta brokerliği ve risk yönetimi şirketi Marsh, “Farm to Fork” (Çiftlikten Çatala) başlığı altında yeni bir araştırmaya imza attı.

gida-icecek-sanayi-gidahattiGıda sektöründe siber saldırı riski

Yapılan çalışmaya göre gıda ve içecek sektöründe, üretim sürecinde oluşan kirlilikten siber saldırılara uzanan birtakım risklerin söz konusu olduğu belirtiliyor. Bu anlamda en çok konuşulan konuların başında, siber suçluların son dönemde yiyecek ve içecek şirketlerini para sızdırmak ve kar elde etmek için hedef almaları geliyor.

Marsh Sigorta’nın yaptığı son araştırmaya göre, yakın gelecekte siber saldırıların yiyecek ve içecek sektörüne çok daha büyük zararlar vereceği belirtildi. Bu risklerden doğabilecek zararların, iş süreçlerini sekteye uğratmaktan gelir kayıplarına kadar yayılabileceği belirtiliyor.

Yiyecek ve içecek sektöründe yer alan şirketlerin, her ne kadar sorunları tamamen ortadan kaldıramasa da alınacak bazı önlemlerle gelir ve itibar kaybını en aza indirebilecekleri kaydediliyor. Bunların başında ise dosya yedekleme, güncel yazılımların kullanılması, çalışanların bilinçlendirilmesi ve herhangi bir olumsuz durumda devreye alınacak müdahale planlaması yapılması yer alıyor.

siber-saldiri-gidahattiTeknoloji ile gelen tehdit

Geçtiğimiz 10 yılda, iş dünyası teknolojinin güvenilirliğini esas alarak çok sayıda adım attı ve hemen hemen tüm şirketler altyapılarını teknolojiye uygun olarak değiştirdi. Yiyecek ve içecek üreticileri ve sektörün yan unsurları üretim hatlarını çalıştırmak ve üretim süreçlerini izlemek için bilgisayarları kullanmaya başladı. Bugün sadece büyük ölçekli üreticiler değil; örneğin restoranlar da müşteri işlemlerini yönetmek, rezervasyonlar, envanter ve diğer önemli işleri için teknolojiye bağımlı haldeler.

gida-sanayi-teknoloji-gidahattiGıda ve içecek sektöründe teknolojinin kalıcı bir yer edinmesi, siber saldırılar için yeni bir erişim ağının kapılarını açtı. Siber suçlular şimdilerde hem yiyecek ve içecek üreticilerini hem de restoranları hedef alıyor ve yeni ‘kazanç kapısı’ olarak büyük karlılıkların görüldüğü bu sektöre yoğun ilgi gösteriyor. Siber ataklar nedeniyle zarar gören işletmeler ya da üreticiler için ise sorunlar farklı şekilde ortaya çıkabiliyor: yolsuzluk, veri kaybı, artık işlerliğini kaybetmiş bilgisayar ve teknoloji ekipmanlarının değişimi, iş kesintisi ve arkasından gelecek gelir kaybı.

Benzer örneklerin sık sık yaşanmasının ardından özellikle sabit kıymet sigortaları da kapsamlarını genişletti ve fiziksel zarardan ziyade siber saldırılar nedeniyle zarar gören işletmeler için yeni planlamalar yapmaya başladı. Yakın zamanda bir takım sabit kıymet sigorta şirketleri, siber saldırıların teminat kapsamında karşılanacağı taahhüdünde bulundu.

marsh-logo-gidahattiMarsh Türkiye

27.000 çalışanı ile 130’u aşkın ülkede yerleşik müşterilerine kendi sektörlerine özel, geleceklerini ve başarılarını korumak için yaratıcı çözümler tasarlayan Marsh ailesinin bağlı bulunduğu Marsh & McLennan Şirketler Grubu, (NYSE: MMC) strateji, risk ve insan kaynakları alanında müşterilerine danışmanlık hizmetleri ve çözümler sunuyor. Grup, 13 milyar doları aşan bir yıllık gelire sahip.

Marsh’ın Türkiye operasyonu, 300’den fazla risk ve sigorta uzmanı ile 40 yılı aşkın süredir risk ve sigorta brokerliği alanında lider konumda bulunuyor. Marsh Türkiye, ana merkezi olan İstanbul dışında İzmir, Ankara, Bursa ve Gaziantep bölge ofisleri ile tüm Türkiye’ye hizmet veriyor. Şirketin müşteri portföyü arasında Türkiye’nin ilk 500 şirketi konumundaki birçok lider şirket bulunuyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir