Gıda teknolojisinde GEA damgası

-
Gıda teknolojisinde GEA damgası

Ali Ekber YILDIRIM  

GEA Türkiye Genel Müdürü Serdar Gez, dünyada üretilen sütün yüzde 25’inin, her üç hazır kahve hattından birinin, tüketilen her üç tavuk nugget’tan birinin, her iki litre biranın bir litresinin GEA ekipmanları ile üretildiğini söyledi.

Başta gıda, tarım, madencilik ve kimya olmak üzere pek çok endüstri alanında faaliyet gösteren dünyanın en büyük proses teknolojileri tedarikçilerinden GEA, gelirinin yüzde 70’ini gıda sektörüne sağladığı teknolojilerinden elde ediyor. Uluslararası bir teknoloji grubu olarak bilinen GEA, kapsamlı mühendislik çözümleri, uygulama ekipmanları, makine ve teçhizat üretiyor.

Türkiye’de 50 yılı aşkın bir süreden beri faaliyet gösteren küresel mühendislik şirketi GEA’nın bitkisel yağdaki üretim merkezlerinden birisi de Türkiye oldu. GEA Türkiye Genel Müdürü Serdar Gez, çalışmaları ile ilgili olarak DÜNYA’ya şu bilgileri verdi: “Merkezi Almanya’nın Düsseldorf kentinde bulunan GEA, bugün 45 ülkedeki ofislerinde 17 bin 533 kişi çalışıyor. Tam 150 ülkede faaliyet gösteriyor. Geçen yılki cirosu 4.6 milyar euro. Hisseleri Frankfurt Borsası’nda işlem görüyor. Aralık 2015 itibariyle piyasa değeri 7.2 milyar euro olan ve geçen yıla kadar faaliyetlerini grup bünyesindeki farklı firmalar üzerinden beş farklı segmentte yürüten GEA, 2015’te “One GEA” adı verilen proje ile yeniden yapılanarak tüm dünyadaki faaliyetlerini tek çatı altında topladı.2015 yılında başlayan satın almalar ile portföyünü geliştiren GEA Grubu’na katılan son firmalar CMT (peynir teknolojisi), Comas (pasta-kek üretim makine ve teçhizatı) ve Hilge (pompa teknolojisi) oldu.

İnsan hayatının her aşamasında GEA var 

GEA’nın bir insan hayatının her evresinde, neredeyse insanın tüm faaliyetlerinde, bir ürünü, hizmeti, sistemi ve bir makinesi ile var olduğuna dikkat çeken Gez, “GEA, soğutma, ısıtma, arıtma ve temizleme faaliyetlerinde de dünyanın önde gelen sistem ve makine üreticilerinden. GEA’nın mühendislik çözümlerini ilaç, kimya ve denizcilik sektörleri ile eğlence ve spor dünyası da kullanıyor. Öte yandan petrol ve gaz endüstrilerinde, arama, çıkarma ve işleme faaliyetlerinde de GEA’nın hizmetlerinden yararlanılıyor” dedi.

Üretilen sütün yüzde 25’i GEA ekipmanları ile işleniyor 

Mühendislik teknolojisinde dünya devi olan GEA’nın gelirinin yüzde 70’ini gıda endüstrisine verdiği hizmetten elde ettiğine dikkat çeken Serdar Gez şunları söyledi: “Dünyanın dört bir yanındaki gıda işleme ve paketleme tesislerinde, süt ve süt ürünü fabrikalarında, süt sığırı çiftliklerinde, her türlü içecek üretim tesislerinde GEA’nın ürettiği makineler ve sistemler kullanılıyor. Öyle ki dünyada üretilen sütün yüzde 25’i GEA ekipmanları ile işleniyor. Yine dünyadaki her üç hazır kahve hattından biri GEA tarafından kuruldu. Dünyada tüketilen her üç tavuk nugget’tan biri GEA ekipmanları sayesinde tüketiciyle buluşuyor. Yine dünyada her iki litre biranın bir litresi GEA ekipmanları ile üretiliyor. Tüketilen kekler, kurabiyeler, pastalar, ekmekler GEA fırınlarında pişiriliyor. Kısacası yaşamın her alanında, süt içerken, et yerken, seyahat ederken yani insanın olduğu her yerde biz varız. Orada kullanılan teknolojide katkımız var.”

Dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren GEA’nın 2015’te “One Cauntry, One GEA” sloganı ile dağınık yapıdaki faaliyetlerini tek çatı altında topladığını hatırlatan Serdar Gez, “Faaliyetlerimiz artık iki ana grup altında. Birisi ekipman üretimi diğeri ise mühendislik çözümleri. Türkiye’de de bu çerçevede bir düzenleme oldu. Daha önce farklı yapıdaki şirketler GEA Türkiye çatısı altında toplandı. İzmir Kemalpaşa’daki tesislerinde hizmet veriyor” bilgisini verdi.

Yatırımlar ekonomideki gelişmeyle orantılı artıyor 

Mühendislik ve teknoloji firması olarak ülkedeki ekonomik gelişmelerden doğrudan etkilendiklerini belirten Serdar Gez, “Yatırımlar oldukça bizim iş hacmimiz aynı oranda artıyor. Gıda ve endüstri sektöründe yatırımlar azaldığında veya ihracat olumsuz etkilendiğinde bizde etkileniyoruz. Fakat, Türkiye ekonomisine olan güven ve yatırımların artması konusunda beklentiler yüksek. Bu nedenle biz Türkiye’nin gelecekte daha çok büyüyeceğine inanıyoruz. Hedefimiz yakın ve orta vadede Türkiye’deki ciromuzu ikiye katlamak” dedi.

Yeni teknolojilere yoğun ilgi var 

Dünyada ve Türkiye’de süt sektöründe sıkıntı olduğunu, ancak bunun geçici olduğuna inandıklarını ifade eden Gez, “Böyle dönemlerde Ar-Ge faaliyetlerine daha çok yoğunlaşarak kriz sonrasına hazırlıklı olmak gerekir. GEA olarak ana hedefl erimizden birisi ekipman ve mühendislik firması olarak en iyi teknolojiyi en uygun fiyatla satmak” dedi. Müşterilerin çok bilinçlendiğini ve bilmeden, görmeden teknolojiye yatırım yapmadığını anlatan Gez, “Herkes yeni teknolojiyi yakından takip ediyor. Robot sistemleri hijyen sağladığı için çok tercih ediliyor” şeklinde konuştu.

Türkiye bitkisel yağda uzmanlık merkezi oldu

GEA açısından Türkiye’nin çok önemli ve gelişme potansiyeli çok yüksek ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Serdar Gez, bu nedenle Türkiye’ye yatırım yapıldığını söyledi. Grubun toplam cirosunun yüzde 1 ile yüzde 1.5’inin Türkiye’den sağlandığına dikkat çeken GEA Türkiye Genel Müdürü Serdar Gez Türkiye’ye ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:”Türkiye’de 50 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteriyoruz. İlk ofisi 1999 yılında İzmir’de kurduk. Şirketimizin İzmir ve İstanbul ofisinde 70 kişi çalışıyor. Yoğunlukla gıda, içecek, süt çiftlikleri, süt ve süt ürünleri, kimya, ilaç, biyoteknoloji, gemicilik, enerji sektörlerinde, soğutma teknolojileri, çevre, petrol ve gaz tesis kurulumu, makine-ekipman tedariki, mühendislik çözümleri ve tamir-bakım hizmetleri veriyoruz. Ülke genelinde 21 bayi ve acente ile halen 976 müşteriye hizmet veriyoruz. İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye’nin ilk 500 firmasından 300’üne hizmet veriyoruz. GEA Türkiye’nin İzmir’deki tamir-bakım merkezi 6 bin 200 metrekare alan üzerine kurulu olup, GEA’nın tüm dünyadaki onaylanmış sekiz tamir-bakım merkezinden biridir. GEA Türkiye olarak, tüm GEA içinde bitkisel yağ tesisi kurulumunda özel uzmanlığımız var. GEA, bitkisel yağ alanında Ortadoğu, Afrika ve Akdeniz ülkelerine Türkiye üzerinden hizmet sunuyor. Suriye’de 4 ve İran’da 1 rafineri kurduk. Fakat bölgedeki savaş ve yaşanan sorunlar çalışmalarımızı olumsuz etkiliyor.”

www.dunya.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir