Gıda sektöründe 409 proje yarışıyor

-
Gıda sektöründe 409 proje yarışıyor

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) desteğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği kapsamında akademisyen ve öğrenciler tarafından hazırlanan 409 projenin yarışıyor. “Fikirlerin Aşka Gelsin” sloganıyla 156 öğrencinin ve 253 araştırmacının proje sunduğu etkinlikte, gıda sektöründe yenilikçi, inovatif ürünlerle katma değerli üretimi arttırmak hedefleniyor.

EİB’den yapılan açıklamada, “Fikirlerin Aşka Gelsin” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte 156 öğrenci ile 253 araştırmacının proje sunduğu ve gıda sektöründe yenilikçi, inovatif ürünlerle katma değerli üretimi arttırmayı hedeflendiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Gıda Ar-Ge Proje Pazarı’nda sona doğru yaklaşıldığı, amacın katma değerli ürün üretilip ihraç etmek olduğunun vurgulandı.

Afrikalı işadamları Türkiye ile ticareti geliştirmek istiyor

gida-sektorunde-projeler-yarisiyor-gidahatti

Gençler sektör temsilcileriyle bir araya gelecek

Görüşlerine yer verilen EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, gençlerin etkinlik boyunca sergilenen projeleri inceleme, bir yandan da panellere katılarak sektörün değerli paydaşların tecrübelerini dinleme imkanı bulacaklarını aktardı.

Proje pazarının ihracatta katma değer artışı sağlanması açısından da önemli olduğuna işaret eden Ünlütürk, birlik olarak İnovasyon Haftası, Ar-Ge proje pazarı ve tasarım yarışmaları düzenleyerek katma değer yaratılmasına yardımcı olduklarını anlattı.

gida-sektorunde-projeler-yarisiyor-2-gidahatti

“Yenilikçi fikirlerin önemi artacak”

gida-sektorunde-projeler-yarisiyor-3-gidahattiÜnlütürk, “Gıda sektörü özelinde, ihraç birim fiyatları ortalama bir dolar seviyelerinde. Bu ortamda ekonomiye kazandırılacak yenilikçi fikirlerin önemi daha da artmakta. Bir diğer önemli konu ise proje pazarlarının sektöre olan katkıları. Bu organizasyonlar sayesinde yenilikçi ürünlerin ambalajlamadan, gıda artıklarının değerlendirilmesine kadar birçok alanda yapılması, yeni pazarlara ve hedeflere ulaşmada büyük katkısı olacak” değerlendirmesinde bulundu.

İran pazarı için uyarı var

“Girişimcilerin ve sanayicinin ilgisini çekmek amaçlanıyor”

Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Komitesi Başkanı Birol Celep ise, etkinliğin uluslararası boyutta olduğunu, etkinliklerin örneklerini sergileyerek sanayini ve girişimcilerin ilgisini çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

Dereceye girenlere 30 bin dolar ödül

Projede, dereceye girenlere toplamda 30 bin dolar ödül verileceği, birincinin 6 bin, ikincinin 4 bin, üçüncünün 2 bin 500 dolarla, özel kategoride seçilen proje sahibinin ise 5 bin dolarla ödüllendirileceği belirtildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir