Gıda perakendecilerinden ESK’nın markette et satışına destek!

-
Gıda perakendecilerinden ESK’nın markette et satışına destek!

Gıda Perakendecileri Derneği Başkan Yardımcısı ve Migros Genel Müdürü Özgür Tort, tüketicilere uygun fiyatla et sunabilmek için açılacak kanallara ve Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) planladığı uygulamalara Migros ve perakendeciler olarak tam destek vereceklerini söyledi.

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) 4. Ortak Gelişim Kongresi, “Perakendenin Yarattığı Değer” temasıyla gerçekleştirildi.

gpd-yonetim-kurulu-gidahatti“Gıda enflasyonu için kooperatifleşme desteklenmeli”

Kongre kapsamında gerçekleştirilen “Gıda Enflasyonuna Farklı Bakış Açıları ve Tedbirler” başlıklı panelde konuşan Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, gıda enflasyonuyla mücadelenin özünde aracıların azaltılmasından, kooperatifleşmenin desteklenmesinden geçtiğini söyledi.

Gıda enflasyonunda dengenin sağlanması ve maliyetlerin düşürülmesi için üreticinin desteklenmesi, üretim ve paketlemede standartların sağlanması, güçlü bir lojistik yapının kurulması gerektiğini belirten Tort, “Orta ve uzun vadede kooperatiflerin çoğalarak büyük, güçlü ve kurumsal yapılar haline gelmesi, özel sektörün de bunun içinde yer alması gerekiyor. Böylece tüketicinin sofrasına daha uygun fiyatla ürün sunmak mümkün olacaktır” dedi.

Perakendede bütüncül çözümlerin kurgulanması halinde sektörün nitelikli şekilde dönüşeceğini vurgulayan Tort, “Altyapısı güçlü, kurumsal yapıları gelişmiş kooperatifleri kurabilirsek tedarik zinciri çok daha iyi çalışacaktır. Hem üretici hem de perakendeci kazanacaktır. Tüketici daha kaliteli gıdayı daha ucuza alacaktır. Söz gelimi, tarla esnasında ön soğutma, akabinde genel soğutma işlemleri 10-15 milyon lira yatırım isteyen işler. Bu noktada yapılacak çok fazla yatırım var. Biz bu noktada sorumluluk alacağımızı da bakanlık ile olan tüm görüşmelerimizde ifade ettik” değerlendirmesini yaptı.

migros-ozgur-tort-gidahatti

Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort

ESK’nın marketlerde et satışı

Kırmızı etin üzerinde hassasiyetle durdukları bir konu olduğunu, tüketicilere uygun fiyatla et sunabilmek için açılacak kanallara ve Et ve Süt Kurumu’nun (ESK)  planladığı uygulamalara Migros ve perakendeciler olarak tam destek vereceklerini vurgulayan Özgür Tort, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan bu konudaki bilgileri beklediklerini ifade etti.

“25 milyar TL çöpe gidiyor”

Panelde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel ise perakende sektörünün oluşturduğu yıllık 100 milyar liralık ticaret hacminin 25 milyar lirasının doğru depolama ve doğru ambalajlama yapılmaması gibi sebeplerle çöpe gittiğini söyledi.

Bakanlığın 2012’den bu yana perakendeyi başarılı bir şekilde dönüştürmek için çalışmalar yaptığını belirten Yücel, “Açıkçası girişimcilerimizi teşvik etme noktasında başarılı olamadık. Önümüzdeki dönemde soğuk depolama, ambalajlama ve özellikle lojistik alanında projesi olan girişimcilerin çalışmalarını destekleyeceğiz.” dedi.

2012’de yürürlüğe giren Hal Kanunu ile tedarik zincirinin, önemli yapısal sorunlarından kurtulmaya başladığını, kayıt dışılık oranının yüzde 50’nin altına indiğini ve 2017’ye kadar yüzde 20’lik iyileşme sağlandığını bildiren İsmail Yücel, böylece gıdada 20 milyar liralık bir büyüklüğü kayıt altına aldıklarını söyledi.

toptanci-hal-gidahatti“Çiftçi daha fazla kooperatif kurmalı”

Türk çiftçisinin kooperatif kurma faaliyetlerinin istenilen düzeyde olmadığını belirterek, AB’de üreticinin pazar payının yüzde 47 iken, Türkiye’de binde 4 olduğunu, bu noktada üreticileri cesaretlendirmeye, tüketici ile arasındaki mesafeyi kısaltmaya çalışacaklarını vurgulayan Yücel, arz zincirinin kalitesini artırmak için yeni bir karar üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Yücel, şunları kaydetti:

“Modern toptancı halleri kurulması yönünde bir karar oluşturuyoruz. Türkiye’de nerelerde toptancı halleri kurulacak, bir komisyon tarafından belirlenecek ve buralarda zorunlu olarak hal kurulacak. Onun dışında toptancı halleri de ön toplama merkezleri haline getirilecek, yani toptancı hal komisyonu kaldırılacak. İlk Gıda Komitesi toplantısında bu alandaki değişiklik önerimizi sunacağız.”

“Yüksek fire gıda fiyatlarını artırıyor”

Merkez Bankası Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Tümen de yüksek fire oranının gıda fiyatlarındaki oynaklığı artırdığını, özellikle mevsimsel firelerin yüzde 60’a varan oynaklıklara yol açabildiğini söyledi.

Arz zincirindeki kalitesizliğin de belirleyici olduğunun altını çizen Tümen, “Yaş sebze meyvede bu oranlar çok yüksek. Hububat türü daha kolay stoklanabilir ürünlerde bu oynaklık daha az gerçekleşiyor.” dedi.

Merkez Bankası’nın yapısal sorunlara uzun vadeli çözümler bulmak için devreye aldığı Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün önemli sorunlara çözüm bulmaya gayret ettiğini dile getiren Semih Tümen, Gıda Komitesi’nce alınan önlemlerin işe yaradığını, uzun vadede daha fazla yansıma görüleceğini ifade etti. Tümen, arz zincirinin optimizasyonuna ilişkin tartışmaların perakende sektörünün katkılarıyla sürdüğünü, orta ve uzun vadede arz zincirinin daha sağlıklı hale geleceğini kaydetti.

kubilay-ozerkan-metro-sebze-meyve-gidahatti

Metro Toptancı Market Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özerkan

“Gıdada arz zincirinin halkaları doğru kurgulanmalı”

Metro Toptancı Market Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özerkan da, perakende sektörünün halihazırda para kazanamadığını belirterek, gıda tedarik zincirindeki kaybın sadece sektörün değil, ülkenin kaybı olduğunu söyledi. Özerkan, gıdada arz zincirin tüm halkalarının doğru kurgulanması gerektiğini, iyi uygulamalarla üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkının azaltılabileceğini belirtti.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir