Gıda perakendecileri hükümete pazarcıları işaret etti!

-
Gıda perakendecileri hükümete pazarcıları işaret etti!

Hükümetin gıda enflasyonunu düşürmek için atacağı adımlarda kendilerinin de dinlemesini isteyen gıda perakendecileri, yaş sebze ve meyvede soğuk zincirin yatırım, lojistik, ambalaj gibi kalemlerde maliyetleri artıracağını dile getirdiler, semt pazarlarının yarattığı haksız rekabete dikkat çektiler.

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) tarafından 10 Ekim’de düzenlenecek olan 4. Ortak Gelişim Kongresi öncesinde derneğin Yönetim Kurulu Üyeleri, basınla kahvaltılı sohbet toplantısı düzenledi.

gpd-basin-toplantisi-gidahattiGPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısına, GPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Galip Aykaç ve Özgür Tort ile GPD Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Gıda enflasyonu masaya yatırılacak

800’ü aşkın perakendeci ve tedarikçinin katılacağı GPD Ortak Gelişim Kongresi’nde tartışılacak en önemli konulardan biri; Türkiye ekonomisinin en önemli gündemlerinden biri olan gıda enflasyonu olacak.

Moderatörlüğünü Bloomberg HT programcılarından Gökhan Şen’in yapacağı “Gıda Enflasyonuna Farklı Bakış Açıları ve Tedbirler” başlıklı panelde, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel,  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Tümen, TAMPF Başkanı ve Metro Toptancı Market CEO’su Kubilay Özerkan ile Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, konuya ilişkin görüşlerini paylaşacak.

gpd-mustafa-songor-gidahatti

Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Mustafa Songör

Gıda perakendesinin katkısı 

Gıda sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren kongrenin dördüncüsünü düzenlemekten büyük gurur duyduklarını belirten GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör, şunları söyledi:

“Modern perakende sektörü, sadece kayıtlı ekonomiye, istihdama, vergi gelirlerine değil bir çok konuda yarattığı değer ile tedarikçilerine ve son tüketicimize de katkı sağlıyor. Kongremiz, bu katkıyı sahnede anlatmamızı sağlayacak.

Bizim tüm operasyonlarımızın arkasında işleyen büyük bir sistem ve yaratılan önemli bir değer zinciri var. Bu zincir, çiftçimizden yani tarladan başlıyor, bizim raflarımıza kadar sürüyor. Biz son nokta olarak tüketicimizden tepkilere göre tüm zinciri geliştiriyoruz.  Zincirde yaratılan bu değer sadece fiyat ve kalite olarak yansımıyor. Çalışanlarımıza, çevreye, üreticilerimize, ülke ekonomisine, sağladığımız katkıları ve yarattığımız değeri kongremizde işliyor olacağız.”

galip-aykac-bim-gidahatti

GPD Başkan Yardımcısı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç

GPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç da, perakendenin, beraberinde tüm tedarik zincirini de gelişim yönünde olumlu etkilediğini söyledi. Aykaç, “Perakendeciler, ürünlerin tüketiciye ulaştırıldığı son noktalar. Bu nedenle bizim üreticilerimizle çok sıkı ilişkilerimiz var. Ülkemizin her noktasına yaptığımız yatırımlarla bu kaliteli ürünlerin son tüketicimize ulaşmasını sağlarken, tedarikçilerimizin de büyümesine ve kendisini geliştirmesine önemli olanak sunuyoruz” dedi.

“Pazarlar ne olacak?”

Basın toplantısında soruları da yanıtlayan GPD Başkanı Mustafa Songör, yaş sebze ve meyvede soğuk zincir ve ambalajlı paketlemenin çok ciddi bir yatırım maliyeti olacağına dikkat çekerek, şunları söyledi:

pazar-manav-gidahatti (5)“Soğuk depolar kurulacak, ürünler soğutmalı araçlarla taşınacak, ambalajlı paketlerde satışa sunulacak. 25 ton taşıyan araç, yaş sebze ve meyve ezilebilir olduğu için 15 ton taşıyacak. Bu da ekstra lojistik maliyeti oluşturacak. Bunların hepsi maliyet.

İyi bir şey yapmaya çalışırken bazı durumları gözden kaçırıyoruz. Pazarlardaki durum ne olacak? Haksız rekabet var. Oralarda da soğuk zincirin kurulması gerekiyor. Aksi halde bunu kabul etmemiz uygun olmaz. Biz meyve sebzeyi yüzde 8 KDV ile satıyoruz, pazarlarda bu yok. Biz her gün kontrol edilirken, pazarların da disipline edilmesi gerekiyor.”

Hükümete çağrısı

Gıdada bazı yapısal sorunlar olduğunu bildiren GPD Başkan Yardımcısı Galip Aykaç da, “Bunu çözmek için atılan adımlarda bize de sorulmasını istiyoruz. Birlikte daha kalıcı çözümler üretebiliriz. Hükümetimizle birlikte çalışmayı istiyoruz” diye konuştu.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir