Gıda ışınlaması nedir? Işınlanmış gıda nasıl tespit edilir?

-
Gıda ışınlaması nedir? Işınlanmış gıda nasıl tespit edilir?

Gıdaların muhafazasında ve mikrobiyolojik olarak temizlenmesinde henüz yeni denilebilecek ışınlama sisteminin kullanıldığını belirten Tekirdağ Gıda Kontrol ve Laboratuvar Müdürü İbrahim Halil Bakır, kendi laboratuvarlarında da ışınlanmış gıdaların tespitini yapabildiklerini kaydetti. Gıda Mühendisi Berna Yıldırım ise gıdaların, ışınlandıkları zaman serbest radikaller oluşturduğunu, Elektron spin rezonans cihazının bu serbest radikallerin tespitini sağladığını bildirdi.

Tekirdağ Gıda Kontrol ve Laboratuvar Müdürlüğü’nde görevli Gıda Mühendisi Berna Yıldırım, ışınlanmış gıdaların, çeşitli yöntemlerle tespit edildiğini belirtti ve kendilerinin fiziksel yöntemlerden elektron spin rezonans yöntemini kullandıklarını ifade etti. Yıldırım, “Tabi diğer bir yöntem de var termolüminesans, onu da bir sonraki aşamada laboratuvarımızda yapmayı planlıyoruz. Gıdalar, ışındıkları zaman serbest radikaller oluşturuyorlar. Bu serbest radikaller de, ışınlanmanın bir göstergesi. Elektron spin rezonans cihazı da serbest radikallerin tespitini sağlayan bir cihaz. İçerisinde mikrodalga var. Bu mikrodalga ışını sonucunda serbest radikaller belirli pikler oluşturuyorlar. Biz de böylelikle ürünün ışınlanıp ışınlanmadığını görüyoruz” dedi.

berna-yildirim-gidahatti

Gıdalar neden ışınlanıyor?

Gıda ışınlamasında belli sebepler olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Biz, laboratuvar olarak ışınlama yapmıyoruz. Sadece ışınlanmış gıdanın tespitini yapıyoruz. Işınlanmanın yapılmasıyla ilgili çeşitli sebepler var. Mikrobiyolojik yükü azaltmak için yapılabiliyor, ya da filizlenmeyi geciktirmek için, raf ömrünü uzatmak için ürünler ışınlanabiliyor. Bu ışınlanma, belirli ışınlama tesislerinde gerçekleştirilebiliyor. Türkiye’de, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nda ve Gamma Pak denilen özel bir şirkette yapılıyor. Bizim buradaki amacımız etiketlerin üzerindeki beyanın doğruluğunu gösterebilmek” diye konuştu.

berna-yildirim-2-gidahatti

Işınlanmış gıdalar tespit ediliyor

Tekirdağ Gıda Kontrol ve Laboratuvar Müdürü İbrahim Halil Bakır da, gıda ışınlamasının Avrupa ve Amerika’da aktif olarak kullanıldığını Türkiye’de de yeni yeni yaygınlaşmaya başladığını belirterek, “Müdürlüğümüzce ışınlanmış gıdaların tespit edilmesine yönelik olarak, Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bir proje sunuldu. Bu proje de kabul edildi. Bu aşamada ışınlanmış gıdaların tespitine yönelik olarak ilk cihaz alımımızı gerçekleştirdik. Cihazımız, elektron spin rezonans cihazı. Proje kapsamında analizlerimiz devam etmekte. Önümüzdeki günlerde projenin 2’nci kısmı olan termolüminesans cihazının temini ile diğer çalışmalar başlatılacaktır. Programımız dahilinde 2016 senesinin sonunda veya 2017 yılı başlangıcında ışınlanmış gıdaların tespitini tam olarak laboratuvarımızda gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

halil-bakir-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir