Gıda ihracatçılarının ABD çıkarması!

-
Gıda ihracatçılarının ABD çıkarması!

Ege İhracatçı Birlikleri, New York’ta düzenlenen ABD’nin en büyük gıda fuarı olan Summer Fancy Food Show’a 20’inci kez katıldı. Türkiye’nin partner ülke olduğu fuarda, kuru meyveden turşuya, helvadan kurutulmuş domatese, baharattan hazır yiyeceklere Türk gıda ürünlerine ilgi büyük oldu.

ABD’nin en büyük gıda fuarı olan Summer Fancy Food Show, bu yıl 25-27 Haziran 2017 tarihlerinde 63. kez ABD’nin New York kentinde düzenlendi. Yaklaşık 180 bin ürünün sergilendiği fuarda 55 ülkeden bin 70’i yabancı, 2 bin 500 ün üzerinde firma katıldı. Fuarı 50 binden fazla ziyaretçi gezdi.

eib-abd-fuar-gidahattiDünyanın en büyük gıda ithalatçısı ABD’de alıcılarla buluşan gıda ihracatçıları, Türkiye’nin partner ülke olduğu fuara, Ege İhracatçı Birlikleri’nin (EİB) organizasyonu altında 40 firma ile katılım gösterdi.

Hedef; 2 milyar dolar ihracat

Dünyanın en önemli gıda ithalatçı ülkelerinden biri olan ABD’ye Türkiye’den yoğun bir şekilde gıda ve tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirdiğini belirten EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Türkiye’nin ABD’ye gıda ürünleri ihracatının 2016 yılında 755 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini, hedeflerinin bu rakamı 2 milyar dolara çıkarmak olduğunu söyledi.

eib-nurettin-tarakcioglu-gidahatti“Amerika Birleşik Devletleri, yıllık yaklaşık 130 milyar dolar gıda ürünleri ithalatı yapıyor” diyen Tarakçıoğlu, “ABD’nin gıda ithalatından 2 milyar dolarlık pay almak için Summer Fancy Food Fuarı Türk gıda ihracatçıları açısından hayati öneme sahip, çok değerli bir fuar. 2017 yılında bu yüzden tanıtıma ağırlık verdik ve Partner Ülke olarak yer aldık. Fuar Açılışında Türkiye’ye teşekkür edilmesi ilişkilerin daha ileri boyutlara ulaşacağının göstergesidir” şeklinde konuştu.

Türkiye’den ABD’ye ihracatı yapılan başlıca ürünlerin kuru meyveler, kurutulmuş domates, konserve ürünler, şekerli mamuller olduğunun altını çizen Tarakçıoğlu, fuarda; Türkiye’den kuru meyveden turşuya, helvadan kurutulmuş domatese, baharattan hazır yiyeceklere birçok ürün ihracatçısı firmanın ürünlerini sergilediğini sözlerine ekledi.

abd-fuar-eib-gidahattiTürk gıda ürünleri tanıtıldı

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep ise “Türk gıda ihracatçılarımıza yeni kapılar açacağına olan inancımızla gerçekleştirdiğimiz gıda sektöründe tüm dünya tarafından önemsenen bu ünlü fuara 530 m2’lik alanda yerimizi alarak 40 firma ile katılım sağladık. Türk gıda ürünlerinin tüm dünyada bilinirliğini artırmak istiyor ve bu çerçevede tanıtım faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Moiz Hemsi de, Türk gıda ürünlerinin küresel bilinirliğinin artırılması için Summer Fancy Food Fuarı’nın, bu bölgedeki pazar için ciddi fırsatlar barındıran bir etkinlik olarak Türk gıda sektörüne değer kattığını ifade etti.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir