Gıda güvenliğinde dikkat edilmesi gerekenler neler?

-
Gıda güvenliğinde dikkat edilmesi gerekenler neler?

Sağlıklı beslenmeye yönelik tüketicilere önemli uyarılarda bulunan Gıda Güvenliği Derneği (GGD) Başkanı Samim Saner, yumurtanın akının çok iyi pişirilmesi gerektiğine vurgulayarak,  “Satın aldığınız et ve yumurtayı kesinlikle yıkamayın.” dedi. Ayrıca, yemeğin buzdolabından çıkarılır çıkarılmaz hemen ısıtılmasının önemine dikkat çeken Saner, mikrodalganın hiçbir zararının olmadığını bildirdi.

GGD Başkanı Samim Saner, Kastamonu Daday’da Gıda Güvenliği Derneği tarafından düzenlenen ‘Sağlık Basını ile Bahara Hoşgeldin Buluşması’ çerçevesinde basın mensupları ile bir araya geldi.

Gıda güvenliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Samim Saner, doğru bilinen yanlışlar olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Et ve yumurtayı yıkamayın. Yumurtayı yıkadığınızda o bakteriyi etrafa, lavaboya ve elinize bulaştırıyorsunuz. Kaldı ki, yumurtayı doğru pişirmek önemlidir. Burada yumurtanın akının çok iyi pişirilmesi gerekiyor.

Paris İklim Zirvesi, dünyanın kaderini belirleyecek

kirmizi-et-gidahatti

“Köftenin içi kırmızı kaldığında ciddi sağlık riski taşıyor”

Kırmızı etin ve özellikle kıyma ve köftenin ise içinin kırmızı kalmaması ve iyice pişmesi gerekiyor. Karışım etlerde, içi ve dışı olmuyor artık. Köftenin içi eğer kırmızı ise ciddi sağlık riski var. Köftenin içi kırmızı kalmamalı. Bunlarda çok ciddi, bir ömür boyu sorun yaratabilecek hatta böbrek yetmezliğine neden olabilecek bakteri zehirlenmesine neden olabilir. Buna çok dikkat edilmeli.

kofte-gidahatti

Açıkta satılan sütlere dikkat!

Eğer pazar yerlerinde açıkta olan süt ve süt ürünleri, Bruselloz, halk arasında ‘Malta humması’ ya da ‘mal hastalığı’ olarak ta bilinen ciddi bir sağlık riskidir. Ciddi ateş nöbetlerine neden olur. Mücadelesi de kolay değildir. 5-6 aydan önce toparlanması mümkün olmuyor.”

esk-sut-alimi-gidahatti

“Mikrodalganın hiçbir zararı yok”

Saner, pişirilen yemeklerin nasıl muhafaza edileceğine dair ise şu önerilerde bulundu: “Pişirdiğimiz yemeği en kısa sürece buzdolabına koymalıyız. Yemeği çok hızlı soğutun. Yemek piştikten sonra tencereyi soğuk suyun içine batırıp ardından buzdolabına koyabilirsiniz. Sıcağa maruz kaldıkça, bozulma riski artar. Ne kadar hızlı soğutursanız o kadar faydalı olur. Buzdolabının buzluklarını da çok yanlış kullanıyoruz. Bir kilogram et alıyorsanız, bunu tüketeceğimiz kadar parçalara ayırıp, gerektikçe o parçaları buzluktan çıkarıp tüketmeliyiz. Çözülmesini de beklerken, buzdolabında çözün. Yarın yemek yapacaksanız, buzdolabının alt rafına koyun. Acil ihtiyaç varsa, sıcak suyun içine batırabiliriz. Buzdolabından yemeği çıkarır çıkarmaz da hemen ısıtın. Ayrıca mikrodalganın da ürüne hiçbir zararı yoktur.”

Sağlıklı beslenme ve egzersiz, Jet Lag’dan koruyor!

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir