Gıda güvencesi: Küresel beslenme sürdürülebilir mi?

-
Gıda güvencesi: Küresel beslenme sürdürülebilir mi?

Farklı sorunlarla meşgul olan gıda ve içecek endüstrisi, gıda güvencesi ve sürdürülebilir beslenme gibi daha büyük konularla da mücadele ediyor.

Gıda ve içecek endüstrisi bir süredir İngiltere’nin AB üyeliğiyle ilgili referandumu ve İngiltere yönetiminin beslenme ve maaşla ilgili projeleri gibi konularla meşgul. Sadece bunlar da değil, büyük firmaların karı karşıya olduğu bir çıraklık uygulaması ve içecek sektörünün karşısına çıkabilecek bir şeker vergisi de var.

Bu endişeler bir tarafa, gıda sektörünün daha ciddi bir uzun dönemli krizle karşı karşıya olduğu unutulmamalı. Bu sorun gıda güvencesi ile ilgili. Devlet yönetimleri ve endüstri, gıda güvencesiyle alakalı ciddi konularda gerekli adımları atmazsa, yeni bir sorun ortaya çıkabilir.

O nedenle, bu yılın Gıda Bilimi ve Teknolojisi Enstitüsü (IFST) bahar konferansının konusu, küresel gıda sürdürülebilirliği ve tedarik zincirindeki gıda israfını önlemenin yolları. Tedarik zincirinde şu anda kabul edilemez miktarda fazla gıda israf ediliyor.

Ambalaj , Ambalaj Trendleri ve Sürdürülebilirlik

iklim-degisikligi-3-gidahatti

İklim değişimi, gıda güvencesi ve diğer sorunlar

İngiltere devlet eski baş bilim danışmanı Prof. Sir John Beddinton’un önemli uyarıları bazı politikacıların dikkatini çekmişti.

Beddinton, önümüzdeki 25 yılda daha çok sel ve kuraklığa yol açmaya yeterli miktardaki karbon dioksitin atmosferde mevcut olduğunu ifade etmişti. Beddinton iklim değişiminin üstesinden gelmek için acilen müdahale edilmesi gerektiğini, bunun devletlerin yardımı olmadan daha zor bir mücadele olduğunu dile getirmişti. Beddington ayrıca iklim değişiminin etkilerini hafifletmek ve uyum sağlamak için gıda, su ve enerji güvencesi sorunlarının aynı anda ele alınması gerektiğini öne süren bir konsept ortaya atmıştı.

Bu görüşe karşı çıkan çevreciler, söz konusu sorunları dünyanın karşılaştığı en büyük tehditler olarak görüyor.

Türk Çayına müziğin devinden destek

kuresel-isinma-hava-gidahatti

Küresel beslenme sürdürülebilir değil

Leeds Üniversitesi’nde nüfus ekolojisi profesörü ve İngiltere’nin Küresel Gıda Güvencesi Programı savunucusu olan Tim Benton, IFST konferansındaki delegelere yaptığı konuşmada, gıda sisteminin radikal bir şekilde değişmemesi durumunda 4 ile 5 santigrat derece arası sıcaklık artışı ve felaket anlamına gelen iklim değişikliği ile karşı karşıya kalacağımızı ifade etti.

Benton, ‘küresel beslenmemiz sürdürülebilir değil,’ şeklinde bir uyarıda bulundu. Bu söz, herkes için faydalı bir hatırlatma olabilir.

Benton ayrıca, daha az çevresel etkiyle daha fazla gıda üretmenin mümkün olduğunu, biyoteknoloji gibi birçok alanda inovasyonlara ihtiyaç duyulduğunu ve sosyal değişimin de bilimsel inovasyon kadar önemli olduğunu sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir