Gıda biyoteknolojisi uluslararası çalıştayda masaya yatırılacak

-
Gıda biyoteknolojisi uluslararası çalıştayda masaya yatırılacak

Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve Michigan Eyalet Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Gıda Biyoteknolojisi ve Biyogüvenlik Uluslararası Çalıştayı, 9-11 Ekim 2017 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde gerçekleşecek. Çalıştayda gıda biyoteknolojisi başta olmak üzere biyogüvenlik alanındaki gelişmeler ele alınacak.

Gıda Biyoteknolojisi ve Biyogüvenlik Uluslararası Çalıştayı, Hacettepe Üniversitesi ile Michigan Eyalet Üniversitesi işbirliği ile 9-11 Ekim 2017 tarihleri arasında, Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde gerçekleştirilecek.

Alanında uzman isimler katılacak

Gıda biyoteknolojisi alanında sosyoekonomik değerlendirme ve risk değerlendirme başta olmak üzere objektif bilgiye ulaşma ve yasal çerçeveye netlik kazandırmak amacıyla yapılması gerekenlerin masaya yatırılacağı Çalıştay’da, ulusal ve uluslararası düzeyde gıda biyoteknolojisi ve biyogüvenlik alanında 20’nin üzerinde uzman isim, deneyimlerini paylaşacak.

Çalıştay, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Haluk Özen, Michigan Eyalet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Satish Udpa, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk, Tarım Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Kuzey Amerika Türk Kaynak Merkezi CEO’su Nurten Ural ve Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Remziye Yılmaz’ın açış konuşmaları ile başlayacak.

Çalıştay Programı

Üç gün sürecek etkinliğin ilk gününde, açılış konuşmalarının ardından “Gıda Biyoteknolojisi, Biyogüvenlik ve Ulusal ve Uluslararası Yasalar” konusu ele alınacak.

Çalıştayın ikinci ve son gününde ise “Genetik Modifiye Organizmalar ve Sosyo Ekonomik Değerlendirme” ve “Gıda Biyoteknolojisi ve Genetik Modifiye Organizmalar, Risk Değerlendirme” konulu oturumlar yapılacak.

Çalıştay ile ne amaçlanıyor?

Çalıştayda genetik modifiye organizmalar, bilimsel risk değerlendirme, sosyo ekonomik değerlendirme başlıklarındaki güncel gelişmeler ele alınırken, yasa ve yönetmelikler düzeyinde ulusal ve uluslararası yaklaşımlar ortaya konacak.

Uluslararası düzeyde ileri ortak çalışmalar için zemin oluşturmanın da amaçlandığı çalıştayda katılımcılar, belirlenen konu başlıklarında ulusal ve uluslararası anlayışı yakınlaştırmaya katkı amacıyla değerlendirmelerde bulunacaklar.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir