Geri gönderilen ürünler için gümrüklere yeni düzenleme

-
Geri gönderilen ürünler için gümrüklere yeni düzenleme

Son dönemde özellikle Rusya’ya ihracatta geri dönen ürünlerde artış gözlenirken, bu ürünlerin Türkiye Gümrük Bölgesi’ne nasıl gireceğine yönelik düzenleme yapıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kontrolüne Tabi Belirli Ürünlerin Girişine Yetkili Gümrük İdareleri ile Resmi Kontrollerini Yapmaya Yetkili İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinin Belirlenmesine Dair Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, 18 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yapılan değişiklikle, Tebliğin İstisnai Durumlar başlıklı 4. Maddesine “(5) İhraç edilen ancak çeşitli nedenlerle geri gelen bitki ve bitkisel ürünlerin, geri gelme sebebi de dikkate alınarak, geri gelen bitki ve bitkisel ürünün ihraç edilenle aynı olduğuna ilişkin tespit yapıldıktan sonra, girişine yetkili bir gümrük idaresine gönderilmesi şartıyla, çıkış işleminin gerçekleştirildiği gümrük idaresinden Türkiye Gümrük Bölgesine girişine izin verilir” hükmü eklendi.

Bir başka değişiklikle de, Tebliğ’in veteriner kontrollerine tabi olan hayvan ve ürünlerin Türkiye Gümrük Bölgesi’ne girişinde yetkili gümrük idarelerini içeren Ek-1 listesinden Edirne İpsala ile Kapıkule Gar Gümrük Müdürlükleri çıkartılırken, Bursa Gemlik ve Çanakkale Gümrük Müdürlükleri hayvansal ürünler konusunda yetkili gümrük idaresi olarak listeye eklendi. Her iki gümrük müdürlüğünün canlı hayvan ithalinde ise yetkisi olmayacak.

Tebliğin zirai karantina kontrolüne tabi orman ürünlerinin Türkiye Gümrük Bölgesi’ne girişinde yetkili gümrük idarelerini belirleyen Ek-2 listesine de Adana Yumurtalık Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü ile Ağrı Gürbulak Gümrük Müdürlüğü eklendi.

Yapılan değişiklikle Çeşme Gümrük Müdürlüğü de, mamul haldeki alkollü içkiler konusunda yetkili kılındı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir