Gereği düşünüldü: Yapay zeka avukatları da geride bıraktı!

-
Gereği düşünüldü: Yapay zeka avukatları da geride bıraktı!

Yapay zeka şimdiye kadar birçok alanda insanları geride bırakmayı başardı… En iyi Go (strateji oyunu) oyuncularını yenmek, gerçekçi videolar yapmak bunlardan yalnızca bazıları. Bu durumun birçok alanda daha yaşanması bekleniyor. Avukatlık ise bunlar arasındaki en şaşırtıcı olanlardan biri…

Yapay zeka (YZ) ile hukuk işlerini bir araya getiren yeni bir firma olan LawGeex tarafından yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, yapay zekanın bizi geride bırakacağı başka bir alan var; o da hukuk. Burada özellikle Gizlilik Anlaşmaları ve yasak dokümentasyon içerisindeki risklerin tespit edilmesi öne çıkıyor.

Çalışma için 20 avukat, 5 farklı Gizlilik Anlaşması’nın değerlendirilmesi için LawGeex’in Yapay Zeka’sı (YZ) ile karşı karşıya getirildi. Çalışmanın kontrollü koşulları avukatların normalde anlaşmaları değerlendirme biçimine benzetmek için tasarlandı.

Testlerin mutlak galibi yapay zeka

2 aylık testlerden sonra elde edilen sonuçlar, Yapay Zeka’nın testte %94 doğruluk derecesi gösterdiğini, avukatların ise %85’te kaldığını gösterdi.

Yapay Zeka’nın bağımsız bir testteki en yüksek doğruluk derecesi %100 olurken, avukatların tek bir testte alabildiği en yüksek derece %97’de kaldı.

Doğruluk derecesine göre bakıldığında avukatlar yapar zekaya ayak uydurabilir. Ancak hıza gelindiğinde avukatların hiçbir şansı kalmıyor.

Kıyaslanamayacak bir hız farkı var

Avukatların anlaşmaları incelemesi ortalamada 92 dakika sürdü. Tek bir avukatın en uzun kontrat inceleme süresi 156 dakika sürerken, en kısa inceleme 51 dakika sürdü. Bu süreler, ortalamada yalnızca 26 saniyede anlaşmayı inceleyebilen yapay zekanın yanından bile geçmiyor…

Araştırmanın danışmanlarından, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde Hukuk ve Ekonomi Profesörü olan Gillian K. Hadfield’a göre 2 grup arasındaki verimlilik farkı tahmin ettiğimizden çok daha fazla.

Çalışmada avukatlar aynı anda yalnızca bu işle uğraşıyordu. Öte yandan gerçek hayatta başka sorumlulukları, dikkatlerini dağıtacak şeyler de ortaya çıkıyor ve anlaşmaların incelemesi süresini daha da uzatıyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın