Genetik farklılıklar lösemi tedavisini etkiler mi?

-
Genetik farklılıklar lösemi tedavisini etkiler mi?

Kan kanseri olarak da bilinen lösemi üzerine yapılan genetik testler, hastalığın 11 farklı türe ayrıldığını ortaya çıkardı. Lösemi hastalarının genetik farklılıklarının tedavilerde önemli bir role sahip olduğunun belirlendiği araştırmada, hastalığın 11 çeşidinin olduğu tespit edildi.

Akut Miyeloid Lösemi üzerinde yoğunlaşan araştırmanın sonuçları, Akademik tıp dergisi New England Journal of Medicine’de yayınlandı.

Araştırmaya göre, lösemi hastalarının genetik farklılıklarının tedavilerde rol oynadığı ve hastalığın 11 çeşidinin bulunduğu saptandı.

Araştırmacılar, uygulanan lösemi tedavilerinde, hastalığın genetik farklılıklarının göz önünde bulundurulması gerektiği vurguladı.

losemi-1-gidahatti

Tedaviler her hastada aynı yanıtı vermiyor

Ayrıca, İngiltere Kanser Araştırmaları Derneği, çalışmanın kanserle ilgili yeni bulgular ortaya koyduğu görüşünü paylaştı.

Akut Miyeloid Lösemi hastalığının oldukça saldırgan olduğu biliniyor. Kan kanserine yakalanan yaşlı hastalarda iyileşme oranı ise yüzde 20 seviyelerinde.

Zika virüsünün, bilinmeyen etkileri!

Söz konusu kanser türünün tedavisinde ise kemoterapi ve kök hücre nakli uygulanıyor. Ancak bu tedavi şekilleri her hastanın vücudunda aynı yanıtı vermiyor.  Klinik tedavi uzmanları ise kanser tedavisinde kromozom anomalilerinin mikroskopla incelenmesi üzerinde yoğunlaşıyor ve bu yönde çalışmalar gerçekleştiriyor.

1500 kişi üzerinde yapılan araştırmada ise kanserin genetik farklılıklarla olan bağlantısı üzerinde derinlemesine incelemeler gerçekleştirildi.

losemi-2-gidahatti

1500 hasta incelendi

Lösemiye neden olan 100’den fazla gen üzerinde yapılan incelemeler, genlerin kanserle nasıl etkileşimde olduğuna dair yeni bulgular ortaya koydu. Araştırmacıların, özel genetik farklılıklara ve klinik özelliklere sahip olan 1500 hastayı, 11 genel gruba ayırmasıyla, kanser hastalarında tanı ve  tedavi uygulamalarına yeni boyut getirecek.

Wellcome Trust Sanger Institute’den Doktor Peter Campbell, araştırmanın doktorların hastalar hakkında doğru tanılar koymasını sağlayacağını belirterek, “İki hastanın lösemisi mikroskop altında incelendiğinde birbirine çok benziyormuş gibi görünebilir. Bu iki hasta için aynı tedaviyi uygulayabilirim. Bu hastalardan biri iyileşirken, diğeri kötüleşip ölebilir. Bu araştırmadan elde ettiğimiz verilere göre, hastaların farklı genetik özellikleri tedavi sonucunu öngörmemizi sağlayabilir.” diye konuştu.

Zika virüsünün, bilinmeyen etkileri!

cilt-kanseri-1-gidahatti

Lösemi nedir?

Lösemi, kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türü olmakla birlikte, yüksek sayıdaki olgunlaşmamış ve malign hücrelerin normal ilik hücrelerinin yerini alması ile iliklerde hasar meydana geliyor.

Zayıflık, yorgunluk, ateş, bazı nörolojik semptomlar, dişetlerinde şişkinlik ve kanamalar gibi belirtileri olan hastalık, akut veya kronik olarak ve tümörün yayılım ve gelişim özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Genel olarak, akut lösemiler çocuklarda ortaya çıkarken, kronik lösemiler daha çok yetişkinlerde görülme eğilimindedir.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın