Gençler sigara içmeye daha eğilimli!

-
Gençler sigara içmeye daha eğilimli!

Yapılan bir araştırmaya göre gençlerin beyinleri sigara içen insanları gördüğünde yetişkinlere göre farklı tepki verdiği için sigara içen gençlerin vücudu nikotini daha çok istiyor.

Gençlerin yetişkinlere kıyasla sigara içmeye daha eğilimli olup olmadığını incelemek isteyen araştırmacılar, hem içen hem de  içmeyen gençler ve yetişkinlerin sigara içen insanları izlerken MR görüntülerini analiz etti.

Araştırmacılar özellikle sigara içen gençlerin beynin zevk ve ödül merkezlerini kontrol eden ve duyguları düzenleyen nörotransmitter dopamin açısından zengin beyin bölgesinin tepkilerinin arttığını gözlemledi.

Los Angeles California Üniversitesi’nden yardımcı yazar Adriana Galvan, bu verilerin gençlerin beyinlerinin sigara içmenin tatmin edici ve heyecan verici yönlerine daha fazla tepki verdiğini gösterdiğini ve böylece gençlerin yetişkinlere kıyasla psikolojik olarak daha eğilimli oldukları sonucuna varıldığını ifade etti.

Ayrıca Galvan gönderdiği mailde, dopamin sisteminin ergenlik yıllarında olgunlaşmaya başladığını, gençlerin beyinlerinin ödüllere ve bağımlılık yapan maddelere karşı daha duyarlı olduğunu belirtti. Galvan ve Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi’nden yardımcı yazar Kathy Do, sigara içen insanların videolarını izleyen 39 gencin ve 39 yetişkinin MR sonuçlarını inceledi. Sigara içtiğini belirten katılımcıların yaklaşık yarısı bu videoları izlediklerinde kendilerinde içme isteği uyandığını söyledi.

Çalışmada sigara içen gençler de yetişkinler kadar uzun yıllar bu alışkanlığa sahip olmasalar bile videoları izledikten sonra aynı düzeyde içme arzusu duyduklarını bildirdi.

MR’dan sonra araştırmacılar, katılımcılara sigara içmek isteyip istemediklerini ve bu isteğin şiddetini sorduğunda sadece gençlerin beyinlerindeki ödül ve zevk merkezinin harekete geçtiğini ve bunun sonucunda onlarda içme isteği uyandığını ortaya koydu. Yazarlar Journal of Adolescent Health dergisinde yaptığı açıklamada bu çalışmanın oldukça küçük ölçekli olduğunu ve katılımcılardan deneye başlanmadan önce belirli bir süre sigara içilmemesinin istenmediğini vurguladı ve bunun içme isteği üzerinde bağımsız etki gösterebileceğini sözlerine ekledi.

Ayrıca Güney Kaliforniya Üniversitesi, Sağlık, Duygu ve Madde Bağımlılığı Laboratuvarı müdürü Adam Leventhal, çalışmadaki yetişkinlerin sigara içen gençlerin videosunu gerçekçi bulmadığı için doğal tepkiler verememiş olabilecekleri ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Harvard Üniversitesi araştırmacısı ve Boston’daki Massachusetts Hastanesi, Tütün Araştırma ve Tedavi Merkezi direktörü Dr. Nancy Rigotti, bu araştırmanın ortaya kesin bir sonuç koymadığını ancak faydalı veriler sunduğunu ifade etti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir