Genç çiftçi desteğine 378 bin başvuru

-
Genç çiftçi desteğine 378 bin başvuru

Hükümetin kırsalda kalkınma için yürürlüğe koyduğu genç çiftçilere hibe desteği için başvurular 12 Mayıs’ta sona erdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacak olan programa gençlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, desteklerden faydalanmak için 378 bin genç çiftçinin başvuruda bulunduğunu bildirdi.

Bakan Çelik, bitkisel ve hayvansal üretime yönelik genç çiftçi projelerinin desteklenmesi ile programa başvurulara ilişkin olarak bir açıklama yaptı.

faruk-celik-uretici-gidahatti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, açıklamasında şunları kaydetti:

“Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında 13 Nisan itibariyle başlayan başvurular 12 Mayıs’ta sona erdi. 1 aylık süre zarfında 378 bin genç çiftçimiz bu proje kapsamında il/ilçe müdürlüklerimize dosya teslimi yaptılar. Bu rakam, genç çiftçilerimizin söz konusu programdan yararlanmak için yoğun ilgisinin olduğunu gösteriyor.

Genç çiftçilerimiz proje kapsamında ana hatlarıyla büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, ipekböceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında müracaatlarını gerçekleştirdiler.

Kırmızı et fiyatları ne oldu?

Ülke genelindeki tüm başvurular, değerlendirme ve uygulamalar, yazılım sistemi üzerinden anlık olarak Bakanlık merkezinden izleniyor.

ciftci-kadin-gidahatti

Yapılan başvuruların 370 bini hayvansal üretim, 8 bini de bitkisel ve diğer üretim kapsamında yapıldı.

Başvuru dosyaları, illerde oluşturulacak Genç Çiftçi Proje Değerlendirme Komisyonları tarafından 21 Mayıs 2016 – 3 Haziran 2016 tarihleri arasında değerlendirilecek. Bu değerlendirmelerde şehit, gazi, engelli, kadın ve eğitimli genç çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapılacak.

Değerlendirme sonunda asil ve yedek listeler belirlenecek olup, bu listeler 4 Haziran ile 10 Haziran 2016 tarihleri arasında ilan edilecek. 11 Haziran ile 17 Haziran tarihleri arasında genç çiftçilerimizle hibe sözleşmeleri il ve ilçe müdürlüklerimizde imzalanacak ve projelerin uygulanmasına başlanacak.

3 yıllık bir süreci kapsayan hibe destek programı kapsamında kabul edilen projeler için bu yıl itibariyle 450 milyon liralık bir kaynak kullandırılacak. Projeler, uygulamanın her aşamasında Bakanlığımızın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol edilecek.”

Başkentteki terör saldırısı Tarım TV muhabirini yaşamdan kopardı

uzum-kadin-gidahatti

Genç Çiftçi hibe desteğinden kimler yararlanacak?

Genç Çiftçi hibe desteğinden, 18 yaşından gün almış, 41 yaşından gün almamış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmamış olmaları kaydıyla yararlanabilecekler. Hibe desteğinden yararlanacak çiftçilerin 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında kırsalda yaşamaları gerekiyor.

Genç çiftçiler program kapsamında verilen hibe desteğinden sadece bir kez yararlanabilecek. Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programından yararlanan çiftçiler bu destekten yararlanamayacak.

Hibe desteğinden nüfusu yirmi binden az olan yerleşim birimleri ve 12/11/2012 tarihli ve 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun öncesi tüzel kişiliği olan ve nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimlerinde yer alan çiftçiler yararlanabilecek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir