Geliştirilen yeni kapak, şarap alerjisi için çözüm olacak mı?

-
Geliştirilen yeni kapak, şarap alerjisi için çözüm olacak mı?

Avustralya’nın şarap bakımından en ünlü bölgesinde, şarap alerjilerini önleme potansiyeline sahip inovatif bir kapak geliştiriliyor.

2012 yılında içecek inovasyonu firması Vinnovate firmasını kuran 2 kardeş Joshua ve Simon Schmidt, koruyucu maddelerin etkisini azaltmak veya şaraba hoş tatlar eklemek için, şaraba çözelti bırakabilen bir kapak geliştirdi.

Kapak, üzerindeki bir tuşa basarak aktif hale getirildiğinde, çözelti şaraba karışıyor, serbest sülfitlere bağlanarak bu maddenin koruyucu özelliklerini ortadan kaldırıyor ve tepkimeye girme kabiliyetini azaltıyor.

Vinnovate firmasının bu icadı, 100’ün üzerinde Avustralyalı ve Yeni Zelandalı endüstri inovasyonunu geride bırakarak Brancott Estate Şarap Kaşifi Yarışması’nı kazandı.

Pernod Ricard ile birlikte çalışma fırsatı

Firma ortağı ve inovasyon yetkilisi Joshua Schmidt, 35 bin dolarlık para ödülünün ve ürünü piyasaya sürmek için alkollü içecek üreticisi Pernod Ricard ile birlikte çalışma fırsatının kendilerini heyecanlandırdığını ifade etti.

Araştırma Ve İnovasyonun Önünde Engel Var

Joshua Schmidt, Şarap Kaşifi Yarışması’nın fikirlerini doğruladığına inandıklarını ve şimdi de ilerlemek için bir sıçrama tahtası sunduğunu, üründeki çözeltiyi aktif hale getirip getirmeme kararını tüketicinin vereceğini söyledi.

sarap-gidahatti

Joshua Schmidt, “birçok piyasa araştırmasında, gün geçtikçe daha fazla insanın şarap içtiğinde alerji yaşadığını gördük, bu durum insanları endüstriden uzaklaştırıyor. Büyüyen tüketici ürünleri alanında, kişiselleştirme yönünde güçlü bir trend var, bu nedenle halihazırda kullanılan kapağa benzeyen, ancak işlevsel bir yöne de sahip olan bir ürün yaratmak istedik,” ifadelerini kullandı.

Koruyucu maddeler ve şarap alerjisi

Sülfitler veya sülfit dioksit, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle şarap üretiminde yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Akşam yemeğinde bir kadeh şarap, diyabete iyi gelir!

Baş ağrısı, deride kızarıklık ve kaşıntı, sülfitlerin yol açtığı alerjik tepkilerden bazıları.

Joshua, herkesin şaraptan keyif almasını sağlayacak bir araç geliştirmek istediklerini söyledi.

sarap-inovasyon2-gidahatti

Joshua, “geliştirdiğimiz ürünün şarabı tazeleştirdiğine, açılan şarabın ‘nefes alması’ için 30 ile 60 dakika arası beklemek yerine daha tüketici odaklı bir deneyime olanak tanıdığına inanıyoruz,” dedi.

Schmidt kardeşler bazı prototipler geliştirdi ve denemelerle ilgili olarak bazı şaraphanelerle görüşmelere başladı.

Joshua, bu yılın sonu itibariyle ticari olarak piyasaya girmeyi ve ürünün beğenilmesini ümit ettiklerini sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir